28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Błękitny album

Ocena: 0
414

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się piękny album poświęcony generałowi Józefowi Hallerowi, jednemu z ojców odzyskania niepodległości przez Polskę po latach rozbiorów.

Autorzy publikacji, wydanej z okazji stulecia utworzenia jego Błękitnej Armii we Francji, zamieścili w niej mnóstwo zdjęć i dokumentów ilustrujących życie i służbę wojskową generała.

Józef Haller pochodził z kupiecko-szlacheckiej rodziny małopolskiej, w której kultywowano polski patriotyzm. Początkowo odbywał służbę w wojsku austriackim, później był dowódcą II Brygady Legionów, walczył na kilku frontach pierwszej wojny światowej – przeciwko Rosjanom i Austriakom. W roku 1918, w okresie tworzenia traktatu wersalskiego, został dowódcą Błękitnej Armii we Francji, utworzonej na wniosek polskich negocjatorów traktatu – Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego – pod protektoratem prezydenta Francji. W ten sposób Polska stała się pełnym sojusznikiem zwycięskich aliantów.

Po powrocie do Polski Błękitna Armia wsławiła się zwycięskimi walkami z Ukraińcami w Małopolsce, z Niemcami o polski Śląsk oraz w zwycięskiej wojnie z bolszewikami w 1920 r. Sławę generałowi przyniósł akt zaślubin Polski z morzem w Pucku w lutym 1920 r. Autorzy albumu dużo miejsca poświęcają późniejszej służbie generała w kraju i na emigracji w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Znajdziemy tam mało znane fakty z emigracyjnej działalności Hallera, np. plany odwiedzenia Częstochowy w 1957 r., które skończyły się niepowodzeniem.

Krzysztof Kaczmarski, Wojciech J. Muszyński, Rafał Sierchuła; „Generał Józef Haller (1873-1960)”, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2017

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter