29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bohaterowie czasu wojny

Ocena: 0
700

Najnowszy, wrześniowy numer miesięcznika „Biuletyn IPN” zawiera wiele ciekawych tekstów poświęconych głównie żołnierzom polskim walczącym podczas II wojny światowej w okupowanej od 30 listopada 1939 r. Norwegii.

Dwa materiały związane są z polską Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich. Na tle ówczesnej sytuacji politycznej warto zwrócić uwagę, że Norwegia była pod okupacją sowiecką od 30 listopada 1939 r. – pisze historyk wojskowości Krzysztof Kubiak. Inny autor, również historyk wojskowości Wojciech Matusiak, przypomina postać podpułkownika pilota Tadeusza Nowierskiego (1907–1924), uczestnika bitwy o Anglię i walk w Normandii. W Normandii pozostała po Polakach pamięć, cmentarz i pomnik lotnika.

Niezwykle ciekawy jest tekst Łukasza Płatka „Cichociemni, broń i pieniądze”. Pieniądze pochodziły z kredytów udzielanych Polakom przez Brytyjczyków i Amerykanów. Za pośrednictwem cichociemnych udało się przerzucić do Polski na sfinansowanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego ponad 35 milionów dolarów amerykańskich w gotówce lub w złocie. Straty oceniano na 10–20 procent. Pieniądze ginęły podczas transportu bądź w wyniku odkrycia przez okupanta skrytek, w których miały być przechowywane. Autor opisuje szczegółowo przygotowanie do akcji i trud szkolenia żołnierzy. Ostatecznie do Polski trafiło 316 skoczków, których celem była przede wszystkim praca dywersyjna.

Anna Hejczyk porusza temat „Polskie dzieciństwo. Polskie osiedle Tengeru w Tanganic”. To tekst o dzieciach ewakuowanych okrętem z ZSRS, które ostatecznie znalazły się na terenie dzisiejszych państw: Zambii, Zimbabwe, RPA, Kenii, Tanzanii i Ugandy. Część z nich stamtąd wyjechała, ale do dziś żyją tam ich potomkowie. W tym kontekście przypomniana jest sylwetka Tadeusza Lisieckiego (1906–1978), organizatora ewakuacji polskich dzieci.

W numerze znalazło się kilka interesujących sylwetek: trudne losy arcybiskupa polowego Józefa Gawliny, siostry Laurety od Serca Jezusowego, której los splótł się z historią 14. pułku ułanów jazłowieckich i 9. pułku ułanów małopolskich, a dziejowa zawierucha zaprowadziła ją do armii gen. Władysława Andersa, a później polskiego wojska w Anglii.

W biuletynie jest też materiał o wygnanych z Polski generałach i o dalszych ich losach. Tematu tego podejmuje się Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk. O bliższych nam czasowo sprawach pisze Jarosław Szarek w artykule „Nieustępliwi”, dotyczącym ludzi z Huty Katowice, a także Grzegorz Majchrzak – España ’82. Emocje nie tylko piłkarskie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter