15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bohaterskie bieganie

Ocena: 0
1104

Przed tygodniem pisałem o nowych filmach chińskich pokazywanych na ostatnim festiwalu „Pięć smaków”. Pozycje te, jak wiele innych, pokazują rozwój tamtejszego kina w ostatnich latach.

fot. Akson Dystrybucja

O współpracy producentów chińskich z filmowcami amerykańskimi i europejskimi świadczy wchodzący na nasze ekrany film „Na skrzydłach orłów”, obraz zrealizowany w koprodukcji chińsko-amerykańskiej, z udziałem aktorów brytyjskich i chińskich. Jest to kolejny utwór (wcześniej znakomite „Kwiaty wojny”), w którym autorzy wracają do czasów okupacji części Chin przez Japonię w latach 30. XX w. i podczas drugiej wojny światowej. Bohaterem „Na skrzydłach orłów” jest Eric Liddell, brytyjski lekkoatleta, mistrz olimpijski w bieganiu, który w końcu lat 20. XX w. wyjechał z rodziną do Chin jako nauczyciel i misjonarz.

Eric uczył chińskie dzieci, a jednocześnie krzewił wiarę chrześcijańską. Po najeździe Japonii na Chiny w 1937 r. wysłał żonę z dziećmi do Europy, a sam postanowił zostać ze swymi podopiecznymi. Wkrótce wraz z innymi Europejczykami i Amerykanami został internowany przez Japończyków w ośrodku przypominającym hitlerowski obóz koncentracyjny. Wycieńczony i schorowany, zmarł tuż przed zakończeniem wojny.

Chińscy, amerykańscy i brytyjscy producenci, autorzy i aktorzy tego utworu oddają hołd Ericowi Liddellowi, który w chwili próby na znak solidarności z podopiecznymi pozostał na miejscu, ryzykując życie. Twórcy bez osłonek ukazują barbarzyńskie metody stosowane w obozie przez Japończyków wobec bezprawnie uwięzionych zachodnich cywilów z dziećmi, którzy nie byli żołnierzami ani jeńcami wojennymi. W celu ratowania życia współwięźnia Eric przyjmuje wyzwanie młodego, zarozumiałego komendanta obozu, który pozywa go na pojedynek w bieganiu. Jest to propozycja nie do odrzucenia. Przypomina to potworne mecze bokserskie, jakie w niemieckim KL Auschwitz esesmani rozgrywali z więźniami. Autorzy jednoznacznie pokazują, że główną motywacją bohaterskiego zachowania Liddella była gorąca wiara w Boga i moralność chrześcijańska. Ten świetnie zrealizowany i zagrany (znakomita kreacja Josepha Fiennesa w roli głównej) film ma więc wielkie walory edukacyjne.

 

„Na skrzydłach orłów” („On Wings of Eagles”), USA/Chiny/Hong Kong, 2017. Reżyseria: Stephen Sin. Wykonawcy: Joseph Fiennes, Shawn Dou, Elizabeth Ardens, Richard Anderson i inni. Dystrybucja: Akson Dystrybucja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -