2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bond i globalizacja

Ocena: 0
1819

Filmy z brytyjskim agentem 007 Jamesem Bondem są produkowane od… 53 lat!

„Dr No” miał premierę w 1962 roku, a bohater tego obrazu wciąż cieszy się powodzeniem. Spowodowane jest to przede wszystkim olbrzymią promocją i reklamą, która na wiele miesięcy przed premierą kolejnego utworu „bondowskiego” dosłownie zalewa prasę, telewizję i Internet. Jesteśmy więc informowani o szczegółach produkcji, ciekawostkach z planu, samochodach i gadżetach będących w posiadaniu Bonda, a także oczywiście o kolejnych dziewczynach agenta Jej Królewskiej Mości.

W „Spectre”, 23. już filmie serii, James Bond wraca do akcji, tropiąc tajną organizację, która chce zagarnąć władzę nad światem. Po wielu perypetiach dopada wreszcie złowrogiego Blofelda, z którym, jak się okazuje, łączyła go wcześniej pewna osobista więź. Akcja filmu obfituje w pojedynki, walki, pościgi (nawet na ulicach nocnego Rzymu), z których Bond jak zwykle cudownie wychodzi cało. Jednak w „Spectre” najciekawsze są wątki natury politycznej. W brytyjskich tajnych służbach następuje połączenie wszystkich organów, w wyniku czego szefem całości ma zostać jakiś podejrzany arogancki urzędnik, dążący do włączenia podległych mu służb w międzynarodową organizację wywiadowczą. A ta dysponuje danymi wszystkich państw członkowskich. Okazuje się, że dużo wspólnego z tymi działaniami ma ów tajemniczy Blofeld, którego organizacja zajmuje się m.in. handlem szczepionkami, lekarstwami i przemycaniem dziewczyn do agencji towarzyskich.

James Bond musi więc walczyć z tego rodzaju globalizacją, którą funduje światu potężna tajna organizacja. Nasuwa się pytanie: czy tego rodzaju diagnozy mają tylko charakter political fiction, czy też zawierają w sobie ziarna prawdy, jeśli chodzi o realne wydarzenia w światowej polityce? Zwraca także uwagę fakt, że w nowym filmie z Bondem nie wspomina się o sytuacji na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i terroryzmie islamskim. Blofeld ma raczej pochodzenie niemiecko-austriackie. Trzeba również powiedzieć, że podstarzały Bond stał się sentymentalny, autentycznie się zakochał i na koniec postanowił przestać być maszynką do zabijania. Co będzie dalej?

 

„Spectre”, Wielka Brytania, USA, 2015. Reżyseria – Sam Mendes. Wykonawcy: Daniel Craig, Christoph Waltz, Lea Seydoux, Ben Whishaw, Naomie Harris, Ralph Fiennes, Monica Bellucci i inni. Dystrybucja – Film Forum

Mirosław Winiarczyk
fot. Jonathan Olley/SPECTRE © 2015 Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc., Danjaq, LLC and Columbia Pictures Industries, Inc. All rights reserved.

Idziemy nr 46 (529), 15 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter