26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brat Różaniec

Ocena: 0
3377
Mało jeszcze znany w naszym kraju błogosławiony Bartolo Longo (1841-1926), który zwłaszcza w sierpniu – miesiącu, w którym Polacy szczególnie zwracają się do Maryi i pielgrzymują na Jasną Górę – może być inspiracją.
Nazywany Apostołem Różańca przyczynił się do wybudowania kościoła w Pompejach oraz domu i szkół dla sierot. Zaangażował się też w stworzenie domu dla dzieci więźniów oraz drukarni. Jego działalności cały czas towarzyszyła Maryja, a wieści o łaskach Królowej Różańca Świętego w Pompejach szybko rozchodziły się wśród mieszkańców Włoch i całej Europy.

Marek Woś, autor pierwszej polskiej biografii błogosławionego, nie wybierał z jego życiorysu samych tylko momentów pełnych Bożej obecności. Chciał pokazać całe jego życie – „od kapłana szatana do Apostoła Różańca”. Zanim bowiem bł. Bartolo Longo trzymał w ręku różaniec, uczestniczył w wielu seansach spirytystycznych i w niebezpieczny sposób interesował się wywoływaniem duchów. Będąc jeszcze na studiach prawniczych, był inspiratorem antykościelnych akcji. W końcu trafił do tajnej organizacji okultystycznej, gdzie formował się na kapłana szatana.

Powołując się na słowa św. Pawła – „tam, gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej wylała się łaska” – Marek Woś pokazał w swej książce drogę powrotu do Boga tego człowieka. Modlitwy przyjaciół, rozmowy z nimi i ich wsparcie powoli pokazywały przyszłemu Apostołowi Różańca, że Prawda i Wolność są w Jezusie Chrystusie. 23 czerwca 1865 r. Bartolo Longo po trwających miesiąc spotkaniach w konfesjonale otrzymał rozgrzeszenie i przyjął Komunię Świętą. To był początek jego nowej drogi. Rozpalony nową wiarą stanowczo zerwał z przeszłością. W 1871 r. wstąpił do trzeciego zakonu dominikanów w Neapolu i przyjął imię Brat Różaniec. Dlaczego akurat modlitwa różańcowa? Bartolo wyjaśniał, że „różaniec – tak jak rok liturgiczny – kontempluje wszystkie tajemnice życia Jezusa i Maryi, wprowadza nas w niebiańską wizję chwały Jezusa, Maryi i wszystkich świętych”.

Beatyfikował go Jan Paweł II w 1980 r., ale proces beatyfikacyjny był wszczęty krótko po śmierci adwokata, już w 1934 r. Książka młodego wydawnictwa Rosemaria w sposób przystępny przybliża postać błogosławionego. Wzbogacona historycznymi zdjęciami pokazuje zupełnie nieznane życie włoskiej biedoty na przełomie wieków, wśród której działał Brat Różaniec. Jego zaś życie pokazuje, że Boże Miłosierdzie wyprowadza z grzechu do świętości.


Marek Woś, Bartolo Longo, biografia. Od kapłana szatana do Apostoła Różańca,
Wydawnictwo Roesemaria, stron 221.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 34 (363), 19 sierpnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter