14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bydgoszcz: prace konserwatorskie w katedrze

Ocena: 0
1095

Ponad milion złotych kosztowały prace konserwatorskie, które zrealizowano przez ostatnie miesiące w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

2015-10-23 13:04
jm / Bydgoszcz (KAI), mz

Wzmocniono m.in. więźbę i wymieniono pokrycie dachowe oraz odrestaurowano wschodni szczyt świątyni i fragment nad dachem zachodniego szczytu.

Katedra – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – powstała w latach 1456-1502. – W ostatnim czasie była to zdecydowanie największa inwestycja. W ogóle ostatnich pięć lat upłynęło pod znakiem nieustannych prac, ratujących najstarszą świątynię miasta – powiedział proboszcz katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.

Tym razem był to remont więźby dachowej, połączony z wymianą połaci dachu i jednocześnie konserwacją wschodniego szczytu katedry. Przy tej okazji przeprowadzono najróżnorodniejsze badania dendrochronologiczne. Jest to metoda naukowa datowania zjawisk przyrodniczych, zabytków i znalezisk archeologicznych zawierających drewno. – Wykazały one, że zasadnicza więźba dachowa na katedrze jest oryginalna. Natomiast drewno nosi znamiona spławiania go rzeką, dzięki czemu jest w bardzo dobrym stanie. Trzeba było powymieniać tylko końcówki, które były spróchniałe bądź zgniłe – dodał ks. prałat Kotowski.

Poza tym cały dach obito deskami, aby w ten sposób ustabilizować i wzmocnić jego konstrukcję. Następnie położono ceramiczną dachówkę mnich-mniszka, która wyróżnia się wyjątkową trwałością i elegancją. – Przy okazji wymiany dachu wykonaliśmy konserwację dwóch szczytów od wewnątrz, od środka dachu, co z kolei spowodowało znaczne podniesienie kosztów całej operacji – zakończył proboszcz katedry.

Ciekawostką jest także i to, że na szczycie zachodnim katedry na swoje miejsce powrócił anioł-wiatrowskaz. – To kopia elementu z XV wieku. Oryginalny pozostał tylko krzyż i trzpień. Sam zabytek, po przeprowadzeniu konserwacji, będzie pokazywany w przyszłości w diecezjalnym muzeum – podkreślił Grzegorz Chojnacki. Konserwator zabytków przyznał jednak, że najbardziej skomplikowanym zadaniem całego etapu prac było odnowienie ściany szczytowej nad prezbiterium – z racji jej usytuowania, kształtu cegieł oraz ze względów konstrukcyjnych. – Dzisiaj wszystko jest już w idealnym stanie i może służyć kolejnym pokoleniom – dodał Grzegorz Chojnacki.

Koszt prac tego etapu przekroczył milion złotych. Największe dofinansowanie prac przy dachu w kwocie 600 tysięcy złotych pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w kwocie 70 tysięcy złotych od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Natomiast na szczyt wschodni otrzymano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy i Urzędu Miasta Bydgoszczy. Sama parafia do inwestycji w tym roku dołożyła ponad 120 tys. złotych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -