16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chińczycy się trzymają!

Ocena: 3.6
702

W przedświątecznej atmosferze odejdźmy od ponurej atmosfery utworów ostatnio w „Idziemy” przeze mnie recenzowanych.

fot. BestFilm

Wspomnijmy o amerykańskim filmie rozrywkowym, na którym można przyjemnie spędzić czas z narastającym dreszczykiem ciekawości i emocji. Niestety, nie będzie to obraz polski, bo dystrybutorzy nie przewidzieli obecnie żadnej pogodnej premiery rodzimej produkcji. Od początku bieżącego roku oglądaliśmy jedynie nudne niskobudżetowe utwory z odpychającymi bohaterami, z którymi trudno się identyfikować. 15 kwietnia wchodzi na ekrany amerykański film z gatunku fantastyki przygodowej pod dziwnym tytułem „Wszystko wszędzie naraz”.

Akcja tego błyskotliwie zrealizowanego obrazu rozgrywa się w mieszkającej w Ameryce rodzinie chińskiej. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia, w pewnym sensie, z filmem chińskim w amerykańskim opakowaniu. Bohaterka, kobieta w średnim wieku, grana przez gwiazdę kina chińskiego z lat 90. Michelle Yeoh („Przyczajony tygrys, ukryty smok”), prowadzi rodzinną pralnię. Nic nie wskazuje na to, że w życiu tej przeciętnej rodzinki coś może się zmienić.

Nagle kobieta zaczyna przeżywać niesamowite przygody. W wyobraźni pojawia się w alternatywnych rzeczywistościach, gdzie musi walczyć o uratowanie świata. Napięcie na ekranie nieustannie rośnie, autorzy filmu nie dają widzom ani chwili wytchnienia.

Zjawiają się nowi bohaterowie o niejasnej, często podwójnej tożsamości, a kobieta, dbając o swoją rodzinę, musi jednocześnie walczyć z nowymi zagrożeniami. W końcu staje się mityczną postacią z chińskich filmów z obrazami efektownych sztuk walki.

Natłok kolejnych scen i fantastycznych efektów powoduje, że mniej uważni widzowie mogą stracić rozeznanie co do przebiegu akcji.

Wydaje się, że twórcy tego filmu pobili wszelkie rekordy w mnożeniu komiksowych efektów z gatunku fantastyki. Filmów o przenikaniu się alternatywnych światów, w których rozgrywa się walka „dobrych” i „złych” bohaterów z ziemskiego realu, kosmosu i zaświatów, kręci się nadal w kinie hollywoodzkim całe mnóstwo.

Autorzy „Wszystko wszędzie naraz” przebili jednak wszystkie głośne amerykańskie obrazy tego typu. Komiksowa zabawa, przepełniona dramatycznymi wydarzeniami, konsekwentnie zmierza tu w kierunku pozytywnego zakończenia. Ciekawe, czy dystrybutorzy z Chin dopuszczą ten film na olbrzymi chiński rynek, dający wielkie zyski finansowe.

 

 


„Wszystko wszędzie naraz” („Everything Everywhere All at Once”); USA, 2022; scenariusz i reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert; aktorzy: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, James Hong, Jamie Lee Curtis i inni; dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter