21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chór na 35-lecie

Ocena: 0
3649

Chór Archikatedry Warszawskiej działa i służy Kościołowi warszawskiemu już od 35 lat. Jubileuszowe obchody rozpoczęła 14 października Msza Święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie działa od swojego powstania.

fot. arch. Chóru Archikatedry Warszawskiej

Tam też, przy ul. Świętojańskiej 8 odbędzie się 28 października o godz. 16 główne wydarzenie jubileuszu: uroczysty koncert „Te Deum” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostanie wykonane „Dettingen Te Deum” Georga Friedricha Händla na głosy solowe, chór i orkiestrę. Chórowi towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz soliści: Katarzyna Pawłowska – mezzosopran, Rafał Grozdew – tenor, i Krzysztof Matuszak – baryton. Dyryguje Dariusz Zimnicki. Wstęp na koncert jest wolny, a patronat medialny sprawuje tygodnik „Idziemy”.

Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 r. z inicjatywy prymasa Polski kard. Józefa Glempa, a jego założycielem i dyrygentem w latach 1983-2004 był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni dr hab. Dariusz Zimnicki, absolwent Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie.

Zespół, obok aktywnego udziału w życiu liturgicznym bazyliki świętojańskiej i archidiecezji, prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. W październiku 2017 r. jako jedyny chór z Europy został zaproszony do udziału w I Quingdao Internacional Chorus Conference w Chinach. Chór promuje przede wszystkim polską muzykę religijną, ale wykonuje także utwory wielu innych twórców europejskich. W repertuarze ma kompozycje wszystkich epok, często sięga po utwory zapomniane bądź rzadko wykonywane./opr. rm

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -