20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrystus i Samarytanin

Ocena: 0
834

To zaszczyt mówić o Rembrandcie w obecności Rembrandta – rozpoczął wykład towarzyszący prezentacji „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” w Łazienkach Królewskich w Warszawie bp Michał Janocha, profesor historii sztuki.

fot. materiały prasowe

Podczas godzinnej opowieści zachęcił słuchaczy do spojrzenia na dzieło w kontekście innych prac mistrza oraz europejskiej tradycji ikonograficznej. Przedstawił też alegoryczną interpretację przypowieści znanej z 10 rozdziału Ewangelii św. Łukasza.

– Jeruzalem to raj, czyli stan potrójnej harmonii człowieka: z Bogiem, z bliźnim i z samym sobą. Człowiek, który idzie do Jerycha, to Adam, czyli każdy z nas. Utracił raj na skutek grzechu pierworodnego – tłumaczył bp Janocha. W tej interpretacji zbójcy to demony, które poraniły człowieka tak, że nie może już sam pójść dalej. Prawo i prorocy (symbolizowane przez postaci kapłana i lewity) nie są w stanie go ocalić. Naprawdę wrażliwy na ludzką biedę okazuje się dopiero Samarytanin, który jest tutaj figurą Chrystusa.

– Samarytanin szedł z oliwą i winem. Używano ich do celów rytualnych. To, co jest przeznaczone dla Boga, wylał na rany pobitego człowieka. Oliwa i wino symbolizują sakramenty: chrzest i Eucharystię. Gospodą jest Kościół. To miejsce, gdzie człowiek odzyskuje godność – mówił bp Janocha. Gospoda ma jednak charakter tymczasowy. Samarytanin zostawia dwa denary i zapowiada swój powrót. Jest w tym zapowiedź drugiego przyjścia Chrystusa.

Wątek biblijny nie jest na obrazie wyeksponowany. – To właśnie w ojczyźnie Rembrandta pojawił się zabieg umieszczania scen tytułowych, które tradycyjnie były w centrum, na marginesie. Tę konwencję upowszechnił Peter Breughel – mówił bp Janocha, przywołując m.in. słynny „Upadek Ikara”. – Czy to przejaw marginalizacji tematu religijnego? Czy też jest w tym intuicja, że to co ważne, jest ukryte i trzeba próbować to odnaleźć w rzeczywistości, która nas otacza? – pytał na zakończenie prelegent.

Wykład, który cieszył się ogromną popularnością, rozpoczął cykl trzech prezentacji towarzyszących pokazowi dzieła Rembrandta. Kolejną – „Krajobraz Rembrandta z kolekcji książąt Czartoryskich – o jego historii i próbach interpretacji” Doroty Dec z Muzeum Narodowego w Krakowie – zaplanowano na 11 kwietnia. Na zakończenie, 16 kwietnia wykład „Pejzaże Rembrandta: psychologizacja natury, studia warsztatowe czy towar na sprzedaż? ” wygłosi prof. Antoni Ziemba z Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz można oglądać w Pałacu na Wyspie do 5 maja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)