19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest Polski w Muzeum Wojska Polskiego

Ocena: 0
2159

Wystawę poświęconą 1050. rocznicy Chrztu Polski można od dziś oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

2016-04-25 15:26
tk / Warszawa (KAI), mz
fot. mat. pras.

Celem ekspozycji, którą przygotowano we współpracy z Muzeum Historii Polski, jest ukazanie epoki państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Wystawa potrwa do 31 lipca.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest mitologii słowiańskiej przed przyjęciem chrztu. By przestawić przykładowe bóstwa z tego okresu pokazano m.in. repliki słynnych znalezisk, takich jak Światowid (Świętowit) wydobyty ze Zbrucza w 1848 r. oraz „kamienną babę” – znalezisko spod Bartoszyc.

Część wystawy poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce otwiera dużych rozmiarów powiększenie obrazu Jana Matejki, pt.: „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, pierwszego z 12. tworzących cykl zatytułowany „Dzieje cywilizacji w Polsce”. Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza.

Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków takich jak pierścień romański tzw. „Jakuba Świnki”, pastorał z poroża z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Liczne prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazane są za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Kulturę materialną plemion zamieszkujących ziemie polskie reprezentują liczne znaleziska archeologiczne z okresu VIII-IX w.

Część ostatnia wystawy „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii” dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak krzyża wpisywał się w dzieje Wojska Polskiego na przestrzeni wieków we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości, aż po czasy nam współczesne. Wykorzystano tu m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej (1831 r.), oraz biżuterię patriotyczną z okresu Powstania Styczniowego (1863 r.) i I wojny światowej.

Wystawę zorganizowano pod honorowymi patronatami podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciecha Fałkowskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz biskupa polowego Wojska Polskiego, Józefa Guzdka.

Wystawę można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter