29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ciekawostki Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Ocena: 0
772

Repertuar zakończonego niedawno kolejnego Warszawskiego Festiwalu Filmowego był jak zwykle bardzo urozmaicony. W programie kilku sekcji konkursowych i informacyjnych znalazły się fabularne i dokumentalne obrazy nakręcone na całym świecie – od Polski, przez Europę, obie Ameryki, do Afryki, Azji i Australii.

fot. FB organizatora

Produkcja filmowa bardzo się dzisiaj umiędzynarodowiła. W konsekwencji mamy do czynienia z silnymi wzajemnymi wpływami kulturowymi między tradycyjnie silnym kinem zachodnim (hollywoodzkim i europejskim) a resztą świata. Na ostatnim WFF to globalne zjawisko było bardzo widoczne. Każdy uczestnik festiwalu musiał ułożyć sobie własną mapkę obecności na wybranych seansach. Moją uwagę zwróciły dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne o aktualnej wymowie obyczajowej i politycznej. Amerykańsko-ormiański reżyser i producent Garin Hovannisian zrealizował interesujący poznawczo dokument „Niewidzialna republika” na temat wieloletniej wojny Armenii z popieranym przez Turcję Azerbejdżanem o zamieszkaną od wieków przez Ormian, a nieuznawaną jako państwo krainę Górski Karabach, w ZSRR siłą włączony do Azerbejdżanu. Ostatnią dramatyczną dla Ormian wojnę o Karabach oglądamy oczami młodej fotografki i pisarki Liki, która na bieżąco opowiada o swoich wrażeniach i emocjach. Film jest nie tylko dokumentem z czasu wojennego, lecz także esejem historycznym na temat historii Armenii, starożytnego kraju chrześcijańskiego, doświadczonego okupacją turecką i ludobójstwem popełnionym przez Turków w 1915 r. Nadmieńmy, że osiedleni na Kresach Ormianie dobrze zapisali się w historii Polski.

Za drugi ciekawy dokument uważam ukraiński obraz „Dziennik oblubienicy Chrystusa” w reżyserii Marty Smerechyńskiej. Marta, dziewczyna wykształcona na Ukrainie i za granicą, otwarta na świat, opowiada tu o swojej siostrze Nastii, która wybrała inną drogę życiową, wstąpiła bowiem do greckokatolickiego zakonu żeńskiego Oblubienice Chrystusa, aby poświęcić się kontemplacyjnemu życiu duchowemu. Opowieść o życiu w klasztorze przed święceniami autorka filmu wykorzystała do rozmów z siostrą i prób zrozumienia jej postawy. W filmie brak jakiejkolwiek propagandy politycznej, reżyserka skupiła się bowiem na ukazaniu problematyki obyczajowej i religijnej, co uważam za wielką wartość obrazu. Utwór ten, podobnie jak wyżej wspomniany obraz ormiański, powinien także znaleźć się w repertuarze TVP.

Najważniejszą nagrodę WFF, Grand Prix konkursu międzynarodowego, otrzymał film „Święto pracy”, zrealizowany w Bośni i Hercegowinie przez Pjera Zalica. Jury wybrało ten obraz zapewne nieprzypadkowo, akcja utworu dotyczy bowiem problemów związanych ze zbrodniami popełnionymi w trakcie działań wojennych. W prowincjonalnym miasteczku w Bośni życie toczy się dziś na pozór normalnie. Do zaprzyjaźnionych rodzin, spędzających czas na codziennych biesiadach (jak to na Bałkanach), przyjeżdżają krewni z zagranicy. Armin pragnie poznać dawno niewidzianego ojca z poślubioną właśnie żoną. Spotyka go jednak niemiła niespodzianka, ojciec bowiem został aresztowany. Prokuratura zarzuca mu zamordowanie w latach 90., w czasie wojny w Bośni, ukrywającego się groźnego snajpera, jego żony i dwojga dzieci. Armin usiłuje dotrzeć do prawdy o zapomnianym w miejscowej społeczności wydarzeniu, co okazuje się niezwykle trudne, wręcz niewykonalne. Czy owo morderstwo, a zwłaszcza zabicie dzieci, było przypadkowe czy celowe…? Miejscowa społeczność oraz funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości nie ułatwiają bohaterowi wyjaśnienia sprawy. Czy domniemana zbrodnia wojenna ma pozostać zapomniana, jak niektóre wielkie ludobójstwa XX w.? Z tym pytaniem pozostawiają nas twórcy tego barwnie zrealizowanego i znakomicie zagranego filmu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter