4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cztery pory życia

Ocena: 0
368

Niezwykłym oratorium w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie uczczono Narodowy Dzień Życia i 25-lecie diecezji warszawsko-praskiej.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tytuł koncertu „Cztery pory życia”, jak wyjaśnił inicjator skomponowania oratorium ks. Zbigniew Gełdon z Radia Głos w Pelplinie, świadomie nawiązuje do koncertów Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku”. Kolejnym porom odpowiada poczęcie i narodziny człowieka, jego dzieciństwo, dorastanie i odkrywanie tożsamości jako mężczyzna lub kobieta, następnie zakochanie i małżeństwo, wreszcie starość, cierpienie i śmierć. Utwory muzyczne wykonywane przez połączone zespoły Na Cały Głos z Pelplina i Nieboskłonni z Tczewa przeplatane były świadectwami na temat poszczególnych pór życia, z których każda jest jednakowo ważna.

Koncert odbył się dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Zygmunta Wirkowskiego i wikariusza ks. Adama Ołdaka oraz wsparciu ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego. Gośćmi byli m.in. sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz abp Henryk Hoser SAC i bp Marek Solarczyk. Abp Hoser dziękował autorom koncertu szczególnie za jego pozytywny przekaz o życiu. Wicepremier Gliński deklarował przy okazji, że czuje się zobowiązany, aby reprezentowane przez niego ministerstwo wspierało tego typu przedsięwzięcia kulturalne. Gotowość do dalszej współpracy w podobnych projektach wyraził także burmistrz Kucharski (PO). Aż by się chciało, żeby troska o życie i o dobrą kulturę w podobny sposób łączyła wszystkich Polaków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter