29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dokument ku przestrodze

Ocena: 0
3461

Dokument o Whitney Houston, gwieździe muzyki pop, wydaje się interesujący, ponieważ autorzy podjęli kilka wątków, które rzucają nowe światło na karierę piosenkarki i rolę mediów w relacjach z artystką.

fot. Kino Świat

O amerykańskich i brytyjskich gwiazdach muzyki popularnej XX w. zrealizowano mnóstwo filmów fabularnych i dokumentalnych. Reżyserów interesowały nie tylko kariery wybitnych solistów i muzyków, lecz przede wszystkim ich życie prywatne, bardzo dramatyczne, często przedwcześnie zakończone tragicznymi zgonami wskutek alkoholizmu i narkomanii. Niektóre gwiazdy muzyki popularnej, ofiary rewolucji obyczajowej i kulturowej, jak Janis Joplin, Jim Morrison czy Michael Jackson, otaczane są do dziś dziwnym, w gruncie rzeczy makabrycznym, kultem.

Dokument o Whitney Houston, gwieździe muzyki pop, wydaje się interesujący, ponieważ autorzy podjęli kilka wątków, które rzucają nowe światło na karierę piosenkarki i rolę mediów w relacjach z artystką. Houston wychowała się w muzycznej rodzinie z klasy średniej. Debiutowała, jak wiele czarnoskórych dzieci, w kościelnym chórze baptystów, a później, po ujawnieniu jej niezwykłego talentu, rozpoczęła karierę w przemyśle muzycznym, nagrywając rozchodzące się w milionowych nakładach płyty i występując z koncertami na całym świecie. W Polsce wystąpiła w 1999 r. na festiwalu w Sopocie.

Autorzy filmu rozmawiają z bliskimi tragicznie zmarłej w 2012 r. artystki, a także prezentują kroniki z jej życia prywatnego i koncertów. Wyłania się z tego przerażający obraz staczania się pięknej piosenkarki i aktorki (rola w głośnym filmie „Bodyguard”) w uzależnienie narkotykowe, alkoholizm i lekomanię. W osobnym wątku twórcy ukazują jej bliskich żerujących na karierze i majątku artystki. Negatywną rolę odegrali tu zwłaszcza jej ojciec, a także mąż, prymitywny, agresywny i zaborczy raper, zazdrosny o jej talent i zarobki.

Pod koniec życia Whitney Houston ujawniła jeszcze, że w dzieciństwie była molestowana przez ciotkę, co pozostawiło trwały ślad na jej psychice i relacjach z mężczyznami i kobietami. Wszystkie te problemy, łącznie z tragicznym losem córki gwiazdy, nagłaśniane były przez bezwzględne media, nieumiejące uszanować prywatności i godności sławnej kobiety. Houston, jak wiele innych gwiazd (vide Marilyn Monroe!), stała się więc w pewnym sensie ofiarą amerykańskiego biznesu rozrywkowego i mediów, które ją wylansowały, a później zniszczyły. Film należy oglądać jako wielką przestrogę przed bezkrytycznym uwielbieniem amerykańskiej rozrywki.

 

„Whitney”, USA/Wielka Brytania, 2018. Reżyseria: Kevin Macdonald. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter