5 sierpnia
środa
Oswalda, Marii, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dorota, czyli Eva

Ocena: 0
378

Na scenę nieśmiało wchodzi dziewczyna z gitarą, ubrana w męską koszulę – za dużą, za długą (…). Zaczyna śpiewać. Niepotrzebne są żadne słowa – jej głos broni się sam.

fot. Teatr Rampa

Eva Cassidy (1963-1996), amerykańska wokalistka, zamiast studiować sztuki piękne, wolała pracę w szkółce ogrodniczej i wieczorne koncerty w klubach. Ktokolwiek ją wtedy słyszał, pytał, czemu nie jest sławna – pisano o jej „anielskim głosie”. Spełniała się w każdym repertuarze, proponowano jej kontrakty, tournées, ona jednak najlepiej czuła się w balladach.

Z propozycją napisania sztuki o Evie Cassidy do Joanny Szczepkowskiej zgłosiła się Dorota Osińska, aktorka i wokalistka Teatru Rampa. – O Evie wiedziałam niewiele, o wiele więcej – o Dorocie, i to ona i jej głos były największą zachętą – mówi Joanna Szczepkowska. – Mają podobną wrażliwość, głos, gust artystyczny, napisałam więc sztukę. Co więcej: wierszem, w rytmie piosenki.

Miał być monodram, ale Teatr Rampa naciskał, by zagrała w nim także Joanna Szczepkowska, która mówi: – Tak zrodziła się rola „Gwiazdy” – kogoś, kim Eva nigdy nie chciałaby być. Eva Cassidy zmarła na raka, „Gwiazda” sama się zniszczyła. Spektakl odbywa się w sferze „pozaziemskiej”. Jest koncertem, balladą.
Dorota Osińska – mała posturą, ale wielka głosem – wyśpiewuje tę balladę, prezentując szerokie możliwości wokalne. Po „Evie” nikt chyba nie będzie wątpił, że i jej należeć się kiedyś będzie podobny hołd.

 

Teatr Rampa w Warszawie. „Eva”. Tekst i reżyseria: Joanna Szczepkowska. Występują: Joanna Szczepkowska, Dorota Osińska, trio: Paweł Stankiewicz, Piotr Babaszek, Piotr Maślanka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny
...wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 31,1-7; Psalm: Jr 31,10-13 ; Mt 15,21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter