21 stycznia
wtorek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dorota, czyli Eva

Ocena: 0
340

Na scenę nieśmiało wchodzi dziewczyna z gitarą, ubrana w męską koszulę – za dużą, za długą (…). Zaczyna śpiewać. Niepotrzebne są żadne słowa – jej głos broni się sam.

fot. Teatr Rampa

Eva Cassidy (1963-1996), amerykańska wokalistka, zamiast studiować sztuki piękne, wolała pracę w szkółce ogrodniczej i wieczorne koncerty w klubach. Ktokolwiek ją wtedy słyszał, pytał, czemu nie jest sławna – pisano o jej „anielskim głosie”. Spełniała się w każdym repertuarze, proponowano jej kontrakty, tournées, ona jednak najlepiej czuła się w balladach.

Z propozycją napisania sztuki o Evie Cassidy do Joanny Szczepkowskiej zgłosiła się Dorota Osińska, aktorka i wokalistka Teatru Rampa. – O Evie wiedziałam niewiele, o wiele więcej – o Dorocie, i to ona i jej głos były największą zachętą – mówi Joanna Szczepkowska. – Mają podobną wrażliwość, głos, gust artystyczny, napisałam więc sztukę. Co więcej: wierszem, w rytmie piosenki.

Miał być monodram, ale Teatr Rampa naciskał, by zagrała w nim także Joanna Szczepkowska, która mówi: – Tak zrodziła się rola „Gwiazdy” – kogoś, kim Eva nigdy nie chciałaby być. Eva Cassidy zmarła na raka, „Gwiazda” sama się zniszczyła. Spektakl odbywa się w sferze „pozaziemskiej”. Jest koncertem, balladą.
Dorota Osińska – mała posturą, ale wielka głosem – wyśpiewuje tę balladę, prezentując szerokie możliwości wokalne. Po „Evie” nikt chyba nie będzie wątpił, że i jej należeć się kiedyś będzie podobny hołd.

 

Teatr Rampa w Warszawie. „Eva”. Tekst i reżyseria: Joanna Szczepkowska. Występują: Joanna Szczepkowska, Dorota Osińska, trio: Paweł Stankiewicz, Piotr Babaszek, Piotr Maślanka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Syn Człowieczy jest Panem szabatu
Dziś w Kościele: wtorek, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 16,1-13; Ps 89,20-22.27-28; Mk 2,23-28
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -