25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dramat w Palestynie

Ocena: 0
2592
Jak pisałem w „Idziemy”, w sezonie letnim w kinach grane są głównie lżejsze filmy. Pojawiają się jednak na ekranach obrazy poważniejsze, przeznaczone do kin studyjnych. Przykładem może być film „Omar”, który wkrótce wchodzi na ekrany.
Ten ambitny i ciekawie zrealizowany dramat został wyprodukowany przez filmowców z Palestyny bez pomocy innych kinematografii. Okazuje się, że współcześni Palestyńczycy, często studiujący na uczelniach europejskich i amerykańskich, coraz śmielej podejmują tematykę wojny w Izraelu, współpracując czasami z młodymi artystami izraelskimi. Starają się w ten sposób pokazać własną, palestyńską narrację aktualnych, rozgrywających się tam dramatycznych wydarzeń. Tym samym wybijają się na kulturową niezależność, także z pomocą palestyńskiej społeczności w Europie i Ameryce.

„Omar” nie jest filmem publicystycznym ani fabularyzowaną kroniką wojny na terenach okupowanych przez Izrael na Zachodnim Brzegu i Strefie Gazy, lecz ukazuje dramat uwikłania bohatera, młodego Palestyńczyka, w sieć policyjnych prowokacji, prowadzących w końcu do tragedii. Tytułowy Omar zostaje zatrzymany przez wojskowe służby bezpieczeństwa pod zarzutem zabójstwa izraelskiego żołnierza. Zabójstwa dokonał kolega Omara, lecz izraelski funkcjonariusz, wiedząc o tym, stara się za wszelką cenę zmusić chłopca do współpracy, posługując się dezinformacją i prowokacją, wciągając do psychologicznej gry ukochaną dziewczynę Omara. Film zrealizowany został bardzo profesjonalnie. Interesująco zagęszczona została atmosfera zagrożenia. Młodzi palestyńscy aktorzy grają nieco teatralnie, lecz sugestywnie i przekonująco. W „Omarze” można wyróżnić dwie płaszczyzny – uniwersalny obraz uwikłania człowieka w policyjne i szpiegowskie prowokacje oraz lokalne wątki związane z wojną izraelsko-palestyńską, z której jak dotychczas nie widać wyjścia.

„Omar”, Palestyna, 2013. Scenariusz i reżyseria – Hany Abu-Assad. Wykonawcy: Adam Bakri, Leem Lubany, Samer Bisharat, Iyad Hoorani i inni. Dystrybucja: Art-House.

Mirosław Winiarczyk
fot. Art House
Idziemy nr 34 (466), 24 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter