18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duże strachy małych bohaterów

Ocena: 0
1884

W kinach pojawił się film dla młodych widzów „Łowcy czarownic”, produkcji serbsko-macedońskiej. Skromny, ale wart zauważenia – także dlatego, że grają w nim aktorzy, co mnie wydaje się stałym deficytem w zalewie różnej jakości kreskówek.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Przede wszystkim jednak porusza on ważne i niełatwe problemy: niepełnosprawności i rozbitej rodziny. Mógłby być dramatem, a pozostaje filmem przygodowym, niemalże fantastycznym.

Jovan ma kochających rodziców, ale cierpi z powodu mózgowego porażenia dziecięcego. Jego życie to szykany w szkole, męcząca rehabilitacja po lekcjach i wieczorne wcielanie się w superbohatera. Pewnego dnia do jego klasy dołącza Milica, zadziorna i mężna, ale równie wyobcowana co Jovan. Właśnie przeprowadziła się z mamą do mieszkanka babci, bo z tatą zamieszkała... czarownica. Ta dwójka, skazana na siedzenie w jednej ławce, powoli oswaja się ze sobą, zbliża, zaprzyjaźnia i zawiązuje pakt: uwolnić ojca dziewczynki spod wpływów wiedźmy...

Film nasunął mi skojarzenia z doskonałymi opowiadaniami Astrid Lindgren z tomu „Nils Paluszek”, dla bohaterów których właśnie wyobraźnia była sposobem na kalectwo, chorobę i samotność. Wpisuje się on także w tę konwencję w literaturze dziecięcej, wedle której nowi partnerzy rodziców oraz bliskie osoby zniewolone nałogami albo chore psychicznie przedstawiają się w wyobraźni małych bohaterów jako złowrogie postaci baśniowe, czasem wręcz zdehumanizowane, co jest próbą poradzenia sobie z problemem. Ale ta historia to nie bajka, więc bezradny krzyk Jovana: „Dajcie mi nowe ciało!” brzmi tak samo rozpaczliwie i beznadziejnie, co „Oddaj mojego tatę!” Milicy. Jednak chociaż nic się nie zmieni za machnięciem czarodziejskiej różdżki, to bohaterowie przekonują się, że mogą wpływać na swoje życie. I że nie muszą być w swoich zmaganiach sami.

Warto więc iść do kina. Dla tych, którzy wybiorą się z całą klasą, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przygotowały na podstawie „Łowców czarownic” ciekawe scenariusze lekcji dla klas 4-6. Na pewno jest co oglądać, a potem o czym rozmawiać.

„Łowcy czarownic” (Zlogonje). Film 9+. Serbia/Macedonia 2018. 86 minut. Dubbing. Reżyseria: Raško Miljković. Scenariusz: Marko Manojlovic, Milos Kreckovic. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter