19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dywizjon 303 na ekranach

Ocena: 4.5
3452

Producenci i dystrybutorzy postanowili wprowadzić na ekrany dwa, kręcone równolegle i niezależnie od siebie, filmy o słynnym polskim Dywizjonie 303. 

Samolot typu Spitfire i fragment niemieckiego junkresa zestrzelonego przez pilotów Dywizjonu 303; fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

W polskiej tradycji sierpień jest miesiącem ważnych rocznic związanych z wojskiem. Przede wszystkim 15 sierpnia przypada dzień Wojska Polskiego ustanowiony na pamiątkę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Obchodzimy też rocznicę Powstania Warszawskiego oraz – już we wrześniu – agresji Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę. Zapewne dlatego producenci i dystrybutorzy postanowili wprowadzić na ekrany dwa, kręcone równolegle i niezależnie od siebie, filmy o słynnym polskim Dywizjonie 303 walczącym w czasie drugiej wojny, w ramach brytyjskich sił powietrznych RAF, z hitlerowskim Luftwaffe.

Przypomnijmy, że polscy piloci zanotowali rekordową ilość zestrzeleń niemieckich samolotów, co zostało odnotowane w brytyjskiej superprodukcji „Bitwa o Anglię” z 1970 roku. Po wojnie tylko niektórzy z lotników walczących w polskich dywizjonach RAF wrócili do kraju. Część z nich trafiła do stalinowskich więzień, jak późniejszy gen. Stanisław Skalski, zrehabilitowany po odwilży w 1956 roku. Inni, jak dowódca dywizjonu 303 Witold Łokuciewski, pracowali w aeroklubach. Wielu bohaterskich pilotów pozostało na obczyźnie, służyli w rozmaitych siłach lotniczych, a także pracowali w innych zawodach.

Prawda o służbie Polaków w siłach alianckich w PRL powoli była ujawniana i doceniana po wznowieniach głośnej książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, a później w kolejnych wspomnieniach wojennych bohaterów i opracowaniach historycznych.

Na książce Arkadego Fiedlera oparty został scenariusz polsko-brytyjskiego filmu „Dywizjon 303”, który wejdzie do kin 31 sierpnia. Zrealizowana z poparciem rodziny nieżyjącego pisarza, produkcja utworu trwała kilka lat. Producenci twierdzili, że potrzebowali więcej czasu z uwagi na realizację skomplikowanych technicznie zdjęć lotniczych. Były także zmiany w ekipie reżyserskiej i realizacyjnej. W rolach polskich lotników dywizjonu (którzy podczas bitwy o Anglię zaliczyli 126 zestrzeleń), m.in. Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha i Witolda Łokuciewskiego, wystąpili popularni aktorzy: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski i inni. Towarzyszy im kilku aktorów brytyjskich. Zobaczymy jak wypadnie ta prestiżowa produkcja w konfrontacji z widownią.

Piotr Adamczyk w roli Witolda Urbanowicza w filmie „Dywizjon 303”

W Londynie hucznie – ze wspaniałymi pokazami najnowszych samolotów – obchodzono przed kilku dniami stulecie królewskich sił lotniczych. Nic więc dziwnego, że 17 sierpnia w kinach pojawi się brytyjski film „303. Bitwa o Anglię” (tytuł oryg. „Hurricane”), z udziałem angielskich i polskich aktorów. Z zapowiedzi wynika, że piloci Dywizjonu 303 zostali tu ukazani jako część oddziałów RAF walczących w bitwie o Anglię. W roli Witolda Urbanowicza wystąpił Marcin Dorociński, zaś Witolda Łokuciewskiego zagrał Sławomir Doliniec. Innych polskich pilotów kreują także nasi aktorzy. Jako ciekawostkę podajmy, że w jednej z ról wystąpił Milo Gibson, syn słynnego Mela Gibsona.

Przedstawione tu filmy nie zostały jeszcze zaprezentowane mediom, dlatego nie wiemy jak dalece się od siebie różnią i czy staną się wydarzeniami artystycznymi. W sierpniu w „Idziemy” ukażą się ich recenzje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter