29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedziczka i mężczyźni

Ocena: 0
2473
W kinematografii brytyjskiej nieustannie realizowane są filmy i seriale telewizyjne na podstawie klasycznej literatury angielskiej.
Z pomocą hollywoodzkich producentów powstają nowe adaptacje klasycznych dzieł Dickensa, Conan Doyle’a i innych wybitnych XIX-wiecznych pisarzy. Świadczy to oczywiście o stałym podtrzymywaniu i wzbogacaniu brytyjskiej tradycji kulturowej. Nowa ekranizacja XIX-wiecznej klasycznej powieści Thomasa Hardy’ego „Z dala od zgiełku” zadziwia pięknymi zdjęciami i rolami aktorskimi. Film ten jest dużo krótszy od głośnego utworu Johna Schlesingera z 1967 roku z Julie Christie w roli głównej, wyświetlanego także na naszych ekranach.

W utworze duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga główną rolę dzielnej dziedziczki ziemskiego majątku gra młoda gwiazda kina brytyjskiego Carey Mulligan. W jej kreacji niezależna Bathsheba okazuje się panną bardzo delikatną i wrażliwą, rozdartą między zakochanymi w niej mężczyznami, jednak twardo prowadzącą interesy. Jej adoratorzy zaś ukazani zostali jako ucieleśnienie trzech rodzajów męskości: bezbarwno-opiekuńczej, agresywno-romantycznej i trzeciej, będącej połączeniem poprzednich. Autorzy filmu ukazali wszystkie wątki powieści skrótowo, zostawiając jednak najważniejsze romantyczne węzły dramaturgiczne.

Film nie wygląda jednak na bryk utworu literackiego, stanowi bowiem dzieło autonomiczne, charakteryzujące się szybką i barwną akcją, ciepło ukazanymi bohaterami (mimo dramatycznych wydarzeń) i pięknymi zdjęciami angielskiej prowincji. Bohaterowie filmu dążą do szczęścia, stawiając czoła problemom życiowym oraz własnym uczuciom i namiętnościom. Oglądając „Z dala od zgiełku” mamy wrażenie, że obcujemy z postaciami o głębokim życiu duchowym i moralnym. We współczesnym kinie europejskim rzadko można takie spotkać.
„Z dala od zgiełku” („Far from the Madding Crowd”), Wielka Brytania/USA, 2015. Reżyseria – Thomas Vinterberg. Wykonawcy: Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge i inni. Dystrybucja – Imperial/Cinepix

Mirosław Winiarczyk
fot. Alex Bailey/Twentieth Century Fox Film Corporation
Idziemy nr 31 (514), 2 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter