11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieła J. Malczewskiego w Muzeum AW

Ocena: 0
297

Od 7 października 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentuje dzieła Jacka Malczewskiego. Po raz pierwszy tematem wystawy stanie się cykl „Wizja Ezechiela”.

Fot. arch. idziemy.pl - Jacek Malczewski, Autoportret

Ostatni wielki cykl malarski Jacka Malczewskiego „Wizja Ezechiela” zaczął powstawać w czasie I wojny światowej, a został ukończony już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pozostaje on nadal jednym z najmniej znanych dzieł artysty. W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się największy z należących do niego obrazów.

Wystawa „Malczewski. Wizja Ezechiela” będzie okazją porównania go z innymi pracami z tego cyklu. Towarzyszyć im będą dzieła z wcześniejszych okresów twórczości artysty, ukazujące drogę jego myśli artystycznej. Wystawa stanie się okazją do refleksji nad historiozofią Malczewskiego ukształtowaną przez przeżywane w dzieciństwie wydarzenia powstania styczniowego, kontakt z twórczością poetów romantycznych, zwłaszcza Juliusza Słowackiego i najbardziej twórczymi nurtami sztuki europejskiej

- tłumaczy kurator wystawy dr Piotr Kopszak.

Ważnym punktem wystawy będzie nieprezentowane od dawna w Warszawie jedno z niekwestionowanych arcydzieł Jacka Malczewskiego - obraz „Po żniwie” ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Malarstwo Malczewskiego już za życia cieszyło się ogromną popularnością, która ciągle rośnie. Wystawa w MAW i zaplanowane wydarzenia są okazją do głębszego poznania tego wyjątkowego artysty i zrozumienia siły odziaływania jego obrazów.

W czasie trwania wystawy odbędą się wykłady towarzyszące oraz oprowadzania kuratorskie. Szczegóły na stronie maw.art.pl

Wykłady:

  • 7 listopada 2023, godz. 17.30 "Ezechiel i wizja ożywienia kości. Historia, symbolika, teologia, aktualizacja" - ks. prof. Krzysztof Bardski,
  • 12 grudnia 2023, godz. 17.30 "Chrystus czy Malczewski? W stronę sztuki religijnej Jacka Malczewskiego" - prof. Michał Haake.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter