16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Egzekutorzy w akcji

Ocena: 1.41429
576

W TVP 1 dobiega końca emisja serialu „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa, autora kilku wcześniejszych filmów nakręconych w poetyce kina awangardowego i autorskiego. Pora na pierwsze refleksje.

fot. TVP/Olaf Tryzna, Marcin Kustra

Eksperymentalny styl Koxa widoczny jest w dramaturgii każdego kolejnego odcinka, jakby reżyser chciał stworzyć nową jakość polskiego serialu wojennego, mającego przecież w okresie powojennym wielkie osiągnięcia. Przypomnijmy serial „Kolumbowie”, a z nowszych „Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny” i wiele innych pozycji, czasem mniej znanych, nie mniej wartościowych. Kox, opisując dramatyczne wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej, zdecydował się na formułę rewizjonistyczną i antyheroiczną w stosunku do podjętego tematu. Autor „Ludzi i bogów” opowiada o dramatycznych losach grupy żołnierzy Armii Krajowej, członków specjalnego oddziału „Pazur”, powołanego do likwidacji zdrajców, szmalcowników i folksdojczów. Była to służba bardzo ryzykowna i niewdzięczna, dlatego żołnierze mówili o niej po wojnie niechętnie.

Akcja serialu prowadzona jest nietypowo od strony dramaturgicznej. Niektóre sceny wydają się bardzo dynamiczne i komunikatywne, stanowią pewien szkielet konstrukcyjny kolejnych odcinków. Momenty te jednak przeplatane są gwałtownymi, niemal impresyjnymi sekwencjami, miejscami niejasnymi, z których niewiele wynika. Oglądamy kolejne akcje oddziału, głównie dowódcy Onyksa i jego podkomendnego Dagera. Począwszy od wykonania wyroku na zdrajcy Igo Symie, bojowcom wiedzie się rozmaicie. Na ekranie niektóre plany kończą się fiaskiem, żołnierze popełniają błędy w rozpoznaniu terenu, zacina się im broń, następują nieszczęśliwe przypadki itd. Wydaje się czasami, że oddział wykonawców wyroków śmierci w wyobraźni Bodo Koxa składał się z nieudaczników i prymitywów, przypominających bohaterów hollywoodzkiego filmu gangsterskiego.

 

 


Serial TVP; „Ludzie i bogowie”, reżyseria: Bodo Kox; aktorzy: Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Aleksandra Justa, Wiktoria Wolańska, Dorota Landowska, Marianna Zydek i inni; emisja: TVP 1, 13 odcinków; niedziela, godz. 20.15

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter