25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewa w Ameryce

Ocena: 0
1808
Autorzy filmu patrzą krytycznie na wolnościowy mit tradycji amerykańskiej
Amerykański film „Imigrantka” zawiera znamienne wątki polskie i żydowskie. Pamiętajmy, że na gruncie amerykańskim obecność emigrantów żydowskich z Europy, także z terenów pozostającej pod rosyjskim zaborem Polski, zaznaczyła się bardzo silnie we wszystkich dziedzinach życia. Ciekawym przykładem wpływów elity żydowskiej w Ameryce może być jej stosunek do traumy po Holocauście, z czego uczyniła wyjątkowy priorytet kulturowy i polityczny. Stosunek zaś tej elity do mniejszości etnicznych i negatywne postrzeganie Polaków do dziś ma wielki wpływ na sytuację Polonii i relacje polsko-żydowskie.

Dla polskich widzów w kontekście powyższych problemów ciekawa będzie „Imigrantka”, pokazywana bez sukcesu w konkursie na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Zobaczymy, że w amerykańskich filmach nadal egzystują negatywne stereotypy Polaków. W utworze, starannie zrealizowanym od strony scenograficznej i zdjęciowej, bohaterką jest Polka Ewa, która po śmierci rodziców wraz z chorą siostrą w 1921 roku przypływa statkiem do Nowego Jorku w poszukiwaniu szczęśliwego życia. Mit Ameryki zderza się z brutalną rzeczywistością. Podczas procedur imigracyjnych siostra Ewy zostaje skierowana na leczenie, bohaterka zaś wpada w oko przystojnemu Brunonowi. Jest on Żydem, prowadzi zespół żeński w podrzędnym teatrzyku dla gawiedzi, a w rzeczywistości trudni się stręczycielstwem. Brunonowi podoba się zastraszona i bezbronna Ewa, zmusza ją jednak do nierządu. Jesteśmy w świecie brutalnej amerykańskiej walki o byt. Wuj Ewy wyrzeka się jej, a koleżanki bez skrupułów donoszą na nią na policję. Narasta dziwny, w pewien sposób symboliczny, związek polsko-żydowski. Pojawia się bowiem Orlando, kuzyn Brunona, wędrowny iluzjonista, namawiający dziewczynę do wspólnej ucieczki. Zobaczymy dramat czy szczęśliwy koniec?

W świecie tego filmu, starannie odtworzonym okresie prohibicji lat 20. XX wieku, bohaterowie, aby przeżyć, muszą postępować amoralnie, często wbrew sobie. Autorzy filmu patrzą krytycznie na wolnościowy mit tradycji amerykańskiej oraz rzucają snop światła na relacje polsko-żydowskie przed tragedią II wojny światowej.

„Imigrantka” (The Immigrant”), USA, 2013. Reżyseria: James Gray. Wykonawcy: Marion Cotillard, Joaquin Phoenix, Jeremy Renner, Dagmara Dominczyk i inni. Dystrybucja: Best Film

Mirosław Winiarczyk
fot. Best Film
Idziemy nr 18 (450), 4 maja 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter