21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fałsze o Polsce

Ocena: 4.55
949

Twórcy filmu postanowili skrajnie ośmieszyć polski ruch narodowy, posługując się negatywnymi i karykaturalnymi skojarzeniami.

fot. Robert Jaworski

Pisałem ostatnio na łamach „Idziemy” o nowych polskich filmach, których wymowa w moim przekonaniu stała się pewnego rodzaju karykaturą tradycyjnych europejskich pojęć i wartości kulturowych, religijnych oraz cywilizacyjnych, nie mówiąc już o polskim patriotyzmie. Dominuje w tych obrazach kulturowy rewizjonizm, często prowadzący wprost do moralnego nihilizmu. Wystarczy wspomnieć o opisanych tu „Głupcach”. Ale niespodziewanie autorzy nowej komedii „Kryptonim Polska” przebili innych filmowców w ośmieszaniu Polski. Można oczywiście odebrać ten obraz jako beztroską satyryczną komedię, w której twórcy pragną się pośmiać ze wszystkich uczestników ukazanego tu konfliktu. Melodramatyczne zakończenie ma zaś wnieść do filmu element pozytywny. Jednak rzeczywista wymowa „Kryptonimu Polska” wydaje się zupełnie inna.

Twórcy filmu postanowili skrajnie ośmieszyć polski ruch narodowy, posługując się negatywnymi i karykaturalnymi skojarzeniami. Akcja rozgrywa się w Białymstoku, który stał się ostatnio obiektem nienawiści potężnych medialnie środowisk lewackich.

Film zaczyna się scenami obchodów urodzin Hitlera celebrowanymi w lesie przez grupkę członków narodowo-radykalnej organizacji ZMR, stylizowaną na hitlerowską jaczejkę. Grupką dowodzi ubrany w nazistowski uniform psychopatyczny Roman, przemawiający w towarzystwie kilku przygłupich młodzieńców.

Mamy tu do czynienia z pierwszym kłamstwem, zostało bowiem dowiedzione, że owe głośne urodziny Hitlera były medialną ustawką.

Później odbywa się istna jazda bez trzymanki. Upiorna grupka nacjonalistycznych idiotów terroryzuje otoczenie i planuje kolejne akcje, coraz bardziej niebezpieczne.

Jeden z członków grupy, wrażliwy Staszek, poznaje Polę, lewicową aktywistkę – feministkę. Ponieważ dziewczyna mu się podoba, ukrywa przed nią przynależność do nacjonalistów, co prowadzi do zabawnych sytuacji.

Ale wymowa filmu jest znacznie poważniejsza. Grupa fanatycznych idiotów, potencjalnych terrorystów i antysemitów, pod przywództwem psychopatycznego fanatyka, została tu bowiem skojarzona z wszelkimi polskimi ruchami narodowymi, które nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek nazizmem czy „faszyzmem”.

Serce twórców filmu skłania się wyraźnie ku środowiskom lewicowo-genderowym, a wszelki polski patriotyzm zostaje tu zrównany z fanatyzmem i „faszyzmem”. Żeby ideologia filmu była bardziej dosadna, na końcu okazuje się, że jeden z członków fanatycznej grupki ujawnił się jako gej, co zapobiegło zamachowi terrorystycznemu!

Zdumiewający jest fakt, że produkcja tego amatorskiego pod względem artystycznym „dziełka” została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, nadzorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponownie zadaję pytanie: co na to Minister Kultury?


Kryptonim Polska”; Polska, 2022; reżyseria: Piotr Kumik; aktorzy: Borys Szyc, Maciej Musiałowski, Magdalena Maścianica, Cezary Pazura, Piotr Cyrwus i inni; dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter