22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwal bohaterów

Ocena: 0
1659

Filmy nadesłane na Główny Konkurs Festiwalu Niezłomni-Niepokorni-Wyklęci potwierdzają, że cały czas musimy walczyć o naszych bohaterów i przypominać ich historie: niemal wszystkie epizody opisywane w tych filmach były dla mnie do tej pory nieznane, a przecież to tematyka, którą się zajmuję – powiedziała reżyser Maria Dłużewska, przewodnicząca jury. – To dowód, że nie możemy jeszcze spocząć na laurach.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

S. Małgorzata Krupecka odebrała nagodę Drzwi Wolności dla św. Urszuli Ledóchowskiej

W Gdyni zakończył się XI Festiwal NNW, który prezentuje już nie tylko filmy, ale i wystawy, projekty badawcze, spektakle i słuchowiska radiowe. Zrodzony z filmowej i patriotycznej pasji reżysera dokumentalisty Arkadiusza Gołębiewskiego, dziś dyrektora festiwalowej machiny wspieranej przez miasto Gdynię, IPN, MKiDN i dziesiątki wolontariuszy – gromadzi twórców i bohaterów filmów oraz adeptów sztuki filmowej i teatralnej, dla których organizatorzy przygotowują liczne konkursy i warsztaty. Festiwalowe debaty przyciągają dziesiątki ludzi spragnionych patriotycznych rozmów, wymiany myśli o polskiej tożsamości, umocnienia w inicjatywach budujących pozytywny obraz przeszłości i nadziei na przyszłość.

Wymienię dla przykładu tylko jeden tegoroczny panel: „Muzea orężem polityki historycznej”, z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego i dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacka Pawłowicza, prowadzony przez „naszego” komentatora Jacka Karnowskiego, który przypomniał słowa ministra Piotra Glińskiego o odbudowaniu „architektury pamięci”. – Polityka historyczna to coś, co buduje kapitał moralny państwa i narodu. Nie da się efektywnie opowiadać o historii w kraju, a szczególnie za granicą, jeśli nie ma sieci instytucji państwowych – mówił Jarosław Sellin, przypominając rządową inicjatywę budowy muzeów, jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie, Muzeum Piaśnickie, Muzeum Westerplatte.

Wspaniałą pozafilmową inicjatywą Festiwalu są nagrody Sygnety Niepodległości  dla żołnierzy podziemia niepodległościowego i innych twórców naszej niepodległości – w tym roku pośmiertnie także św. Urszula Ledóchowska, nazwana wprost „Matką Niepodległości”, nagrody Drzwi do Wolności dla uczestników konspiracji i działań opozycyjnych z lat powojennych do 1989 r. – m.in. ks. Jan Sikorski i bardzo liczna grupa Solidarności Walczącej, oraz nagrodę literacką im. bł. Władysława Bukowińskiego – otrzymał ją prof. Marek Cichocki za książkę „Północ i Południe”, bo sytuującą Polskę, jej losy i tożsamość nie między Rosją i Niemcami, lecz między Rzymem i Barbarią.

Arkadiusz Gołębiewski rusza z festiwalowymi filmami w objazd po Polsce, ale też do Pragi i Budapesztu, skąd – także z innych krajów dawnego „obozu” – przyjechali liczni goście. I nie kryli – jak dr Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier, która przywiozła na festiwal swoich rodziców, czy dr Anca Maria Cernea z Rumunii – że Polska z Festiwalem NNW znowu jest dla nich inspiracją. Jednym z najbardziej niezwykłych gości, a zarazem jurorem konkursu międzynarodowego, był dr Sam Bryan z USA, syn legendarnego amerykańskiego dziennikarza Juliana Bryana, który we wrześniu 1939 r. filmował i fotografował walczącą Warszawę, by potem pokazać te zdjęcia światu.

Nagrodę główną Złoty Opornik dostał fi lm Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”. Wyróżnione zostały: „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” Sławomira Kohlera, „Milczące pokolenie” Pawła Domańskiego oraz „Ocalała z rzezi” Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Platynowy Opornik za całokształt otrzymał Lech Majewski, który nie krył satysfakcji. – Jest tu też dobra atmosfera wśród ludzi, czego nie było tydzień temu w Gdyni. Raczej sprawdziło się wtedy powiedzenie: człowiek człowiekowi wilkiem – powiedział reżyser, nawiązując do Festiwalu Filmów Fabularnych. I to jest najlepsza recenzja XI Festiwalu NNW.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter