24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Ocena: 0
2111
Górale z całego świata w barwnych strojach i z instrumentami muzycznymi uczestniczyli 23 sierpnia w specjalnej Mszy św. na rozpoczęcie 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbywa się w Zakopanem.
2015-08-23 17:03
jg / Zakopane (KAI), mz
fot. PAP/Grzegorz Momot
 
W barwnym korowodzie górale przeszli też ulicami miasta.

Uroczysta Msza święta została odprawiona w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Na początku wszystkich zebranych uczestników festiwalu oraz gości przywitał ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii oraz Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

W czasie Mszy świętej przedstawiciele górali z całego świata czytali w swoich językach poszczególne wezwania. W czasie przeistoczenia wybrzmiały góralskie trombity.

Pięknym momentem liturgii była procesja z darami. Do ołtarza górale z Włoch przynieśli butelkę wina, a obywatele Meksyku obraz z Matką Boską z Gwadelupy. Zaprezentowali też pieśń na jej cześć. W czasie komunii zaśpiewał włoski chór.

Z kościoła uczestnicy festiwalu przeszli w korowodzie ulicami Zakopanego na Dolną Rówień Krupową, gdzie ustawiono namiot festiwalowy. Po drodze górale i turyści pozdrawiali przybyszów z całego świata. Wiele zespołów zbierało gromkie oklaski za pokaz tańca charakterystycznego dla swojego państwa. Każdy zespół prezentował się przy tzw. oczku wodnym na Krupówkach. Szczególnie ciepło witano zespół z Ukrainy. Wielka niebiesko – żółta flaga powiewała na słynnym deptaku.

Wioska festiwalowa zlokalizowana jest na Dolnej Równi Krupowej, gdzie rozstawiono namiot, w którym do 30 sierpnia odbywać się będą koncerty konkursowe i imprezy towarzyszące.

W programie festiwalu jest także modlitwa o pokój w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Zakopane po raz kolejny gości pod Tatrami kilkanaście zespołów z całego świata (w tym także zespoły z Polski), które w konkursie rywalizować będą o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w trzech kategoriach – zespołów autentycznych, stylizowanych oraz prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej. Imprezie towarzyszą przeróżne wydarzenia, wystawy, warsztaty, projekcie filmowe, konferencje.

Festiwal to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i folklorem górali z różnych zakątków Europy i świata, porównania podobieństw i różnic w ich tańcach, muzyce, strojach czy degustacji regionalnych potraw. Szczegółowe informacje na stronie internetowej, pod adresem: http://www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter