19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film "Fatima" - w kinach od 1 października (zwiastun)

Ocena: 4.38355
25206

„Fatima” – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich w kinach od 1 października. W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. Specjalnie skomponowany dla „Fatimy” utwór śpiewa Andrea Bocelli. Tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny nad filmem.

Fot. print screen YouTube Monolith Films

Jest rok 1917, trwa I Wojna Światowa. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani.

Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata.

Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywa do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

Przeczytaj także:

Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa Andrea Bocelli:

Zdaniem recenzenta z katolickiego portalu DecentFilms.com Stevena D. Greydanusa, najnowsza ekranizacja opowieści o ukazaniu się Pięknej Pani „wypełnia od dawna odczuwalną potrzebę w świecie kina religijnego” i jest produkcją, do której chętnie będziemy wracać w przyszłości.

Greydanus, przypominając dotychczasowe kinowe dzieła o losach trójki dzieci, którym ukazała się Maryja, zwraca uwagę, że najnowsze dzieło poświęcone tym najsłynniejszym objawieniom XX wieku jest bardzo atrakcyjne wizualnie, choć zarazem stroni od spektakularnych efektów komputerowych. Według filmowego krytyka, dzięki współscenarzyście i reżyserowi Marco Pontecorvo oraz scenarzystom Barbarze Nicolosi i Valerio D'Annunzio widz ma wrażenie, że bohaterowie przeżywają niezwykłe wydarzenia w czasie teraźniejszym.

Jak zauważa dziennikarz, to swoisty paradoks, ponieważ najnowszy film bardzo precyzyjnie umieszcza wydarzenia w planie przeszłości, przedstawiając je w dużej mierze w retrospekcji, z perspektywy starzejącej się siostry Lúcii, granej przez brazylijską aktorkę Sônię Braga. Jej rozmówcą w klasztorze karmelitów w Coimbrze jest sceptyczny profesor religii Nichols. W postać tę wcielił się amerykański aktor Harvey Keitel.

Niezwykle piękne zdjęcia do filmu powstały w całości w Portugalii, a ich autorem jest operator Vincenzo Carpineta („Gra o tron”, „Rzym”). Jak zauważa recenzent, w scenach, gdy pojawia się Pani, transcendentny charakter tego doświadczenia sugerują nie świetliste efekty specjalne, ale subiektywna, impresjonistyczna praca kamery i montaż.

Takie podejście wydaje mi się bardziej sugestywne niż, powiedzmy, typowe komputerowe efekty świetlne, które widzieliśmy w ciągu ostatniej dekady w niezliczonych filmach o super bohaterach. Żadna technika filmowa, żadna ludzka sztuka nie może dokładnie odtworzyć transcendencji doświadczenia religijnego.

– podkreśla autor recenzji, który chwali także rozbudowany psychologiczny wizerunek poszczególnych postaci z filmu, w tym m.in. matki Lúcii, Marii Rosy, zagranej przez portugalską piosenkarkę i aktorkę Lúcię Moniz.

Według recenzenta, filmowcy nie wstydzą się niektórych trudniejszych aspektów orędzia fatimskiego, próbując je, na ile to możliwe, przybliżyć widzowi. Chwali reżyserską rękę, która prowadzi najmłodszych aktorów na planie. Autor zwraca też uwagę na niezwykłą zbieżność, której filmowcy nie mogli zaplanować, gdy przestępowali do realizacji dzieła. Oto „Fátima” wchodzi na ekrany w czasie globalnej pandemii, budząc skojarzenie z 1918 rokiem, gdy panowała na świecie hiszpańska grypa, która zabiła dwoje widzących: Franciszka i Hiacyntę.

W rozmowie z „Life Site News” Natasha Howes, producentka filmu, wyjaśnia, że inspiracją dla stworzenia filmu były wspomnienia s. Łucji. To właśnie z jej perspektywy widz poznaje historię objawień fatimskich.

Howes zaznacza, że „Fatima” jest filmem fabularnym, dlatego też niektóre wydarzenia zostały podjęte z pewną swobodą artystyczną i różnią się od udokumentowanej historii Fatimy. Na przykład Manuel, brat Łucji, w rzeczywistości nie służył w wojsku podczas pierwszej wojny światowej. Jednak jego rola w filmie oddaje klimat polityczny ówczesnej Portugalii. Howes zapewnia, że kluczowe elementy filmu są zgodne ze znanymi faktami na temat objawień.

Główne role dzieci fatimskich zagrali Hiszpanie. W filmie pojawią się też wielkie gwiazdy kina, takie jak Harvey Keitel, Sonia Braga, Goran Visnjic i Joaquim de Almeida. Reżyserem „Fatimy” jest Marco Pontecorvo. Zdjęcia były kręcone w Portugalii. W filmie wykorzystano m.in. oryginalną piosenkę „Gratia Plena” („Full of Grace”) wykonaną przez Andreę Bocellego.

Produkcja: Portugalia/USA 2021
Gatunek: dramat
Reżyseria: Marco Pontecorvo (autor zdjęć do „Gry o Tron” i „Rzymu”),
Obsada: Harvey Keitel, Goran Visnjic, Joaquim de Almeida, Sonia Braga
Dystrybucja: Monolit Films i Rafael Film
Premiera kinowa: 01 października

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter