23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film, który leczy

Ocena: 0
1448

Ten film nie tylko zmienił życie i prawo, ale też sam jest zwieńczeniem historii, którą opowiada.

fot. Rafael Film

– Nie ma dnia, żeby nie zgłaszały się do nas kobiety w nieplanowanej ciąży lub zmagające się z traumą po aborcji – mówi Małgorzata Iwanicka z CitizenGo, pracująca w poradni internetowej „Kobieta w pigułce” i współpracująca ze Stowarzyszeniem Dwóch Kresek. – Tym, co je łączy, jest brak bliskich, wsparcia i przestrzeni wolności do podjęcia decyzji bez presji.

Praca z kobietami po aborcji trwa nawet kilka miesięcy, nim zdecydują się one skorzystać z terapii, a przede wszystkim sobie wybaczyć. Bywa jednak, że zajmuje im to i kilkadziesiąt lat. – Na forach internetowych kwitnie handel farmaceutykami, które w chorobie leczą, ale w ciąży mają działanie poronne – zauważa Małgorzata Iwanicka. – Kobiety, które decydują się je przyjąć, zostają z tym same. Próbują potem na tym samym forum ostrzec inne co do skutków specyfiku i całej sytuacji wokół aborcji, przekonać, że jest inne wyjście, ale są wyśmiewane.

Emocje, z jakimi Małgorzata Iwanicka spotyka się na co dzień w pracy z kobietami, odnalazła w filmie „Nieplanowane” (Unplanned), który dzięki Domowi Medialnemu Rafael Film trafi na ekrany polskich kin 1 listopada. – Mówienie, że płód to nie człowiek, tylko zlepek komórek, to jak mówienie, że 90-latek to nie człowiek, tylko starzec. Ten film może zmienić takie myślenie – wyraża nadzieję. – Ponadto niesie on przesłanie, ze zawsze jest nadzieja i wyjście z najtrudniejszej sytuacji. Zgłaszające się do nas dziewczyny mówią, że gdyby choć jedna osoba uprzedziła je, jak będą cierpieć, i podała pomocną dłoń, nie zdecydowałyby się na aborcję. A dłoń może podać każdy z nas. Na początek może to być zachęta do obejrzenia filmu „Nieplanowane”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -