5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film nieobojętny

Ocena: 4.6
1909

Po obejrzeniu filmu „Nieplanowane” nikt nie pozostaje obojętny.

fot. Refael Film

Od czasu premiery obrywa mu się z lewej strony, a z prawej jest chwalony za odważne świadectwo. Rzeczywistość zaś biegnie swoim torem: tylko w Meksyku, gdzie aborcję na życzenie można wykonać do 12. tygodnia życia dziecka, z takiego zamiaru zrezygnowało 7 tys. kobiet. Stało się to po tym, jak obejrzały „Nieplanowane” – zamiast do kliniki aborcyjnej zadzwoniły na wyświetlany na koniec projekcji numer telefonu zaufania.

Przykład Meksyku przywołany jest tu nie bez powodu. Kto powiększy sobie plakat filmu, zobaczy, że w płaczące oko wpisany został obraz Matki Bożej z Guadalupe. Twórcy filmu w ten sposób dyskretnie powierzyli Jej nad nim główny patronat.

Co takiego, oprócz owego patronatu, sprawia, że film zmienia rzeczywistość? Zmieniła się ona w przypadku Abby Johnson, pierwowzoru bohaterki, a za nią kolejne zmiany potoczyły się lawinowo. Zaczęło się od wolontariatu dla kliniki aborcyjnej Planned Parenthood. Abby, pragnąca nieść pomoc kobietom, na razie pomagała im dotrzeć od samochodu do drzwi placówki, za której płotem w modlitewnym proteście trwali obrońcy życia. Z czasem awansowała do roli doradcy, która w gruncie rzeczy sprowadzała się do nakłaniania wahających się kobiet do aborcji. Wreszcie została najmłodszą w historii dyrektorką jednej z klinik PP. Gdy po czterech latach w 2009 r. otrzymała nagrodę Pracownika Roku, nastąpił w jej życiu zwrot: obraz zobaczony na monitorze USG w trakcie aborcji na 13-tygodniowym dziecku sprawił, że była to ostatni „zabieg”, do którego przyłożyła rękę.

Choć film spotkał się z wieloma zarzutami, nie można odmówić mu realizmu. Począwszy od prawdziwej historii Abby Johnson, przez role abortera i pielęgniarki, w które wcielili się prawdziwy dr Levatino i jego asystentka, po animację abortowanego płodu na monitorze USG. Została zmontowana na podstawie zdjęć USG żony montażysty filmu, będącej wówczas w 13. tygodniu ciąży.

Ekipa filmu i pełne komplikacji okoliczności jego powstania to temat na osobny film. Na razie powstała o nich publikacja towarzysząca wydaniu obrazu „Nieplanowane” na DVD. Kłopoty trwały także na etapie dystrybucji – w USA film otrzymał kategorię „R”, czyli do rozpowszechniania powyżej 18. roku życia. W tym samym kraju, w Kalifornii, piętnastoletnia dziewczyna bez wiedzy rodziców może wykonać aborcję. Takie skategoryzowanie filmu potwierdza nie tylko to, że poruszony w nim temat dla wielu jest niewygodny, ale także fakt, że aborcja to akt przemocy, który dzieciom powinien być oszczędzony.

Patronat nad wydaniem DVD sprawuje tygodnik „Idziemy”.

 

 


Nieplanowane”, DVD. 110 minut, 2019. Reżyseria: Chuck Konzelman. Obsada: Ashley Bratcher. Dystrybucja: Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter