Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski.
Fot. episkopat.plWspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Wśród finalistów jest parafia pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika we Władysławowie (archidiecezja gdańska), gdzie proboszczem jest ks. Krzysztof Musiałek TChr.
Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna
W parafii prężnie działa Caritas - wolontariusze prowadzą zbiórki żywności (w ramach konkretnych akcji jak "Tak, pomagam", ale też obejmując potrzebujących stałą pomocą), prowadzą jadłodzielnię, opiekują się też rodzinami z Ukrainy. Z inicjatywy Caritas powstała Pracownia św. o. Pio, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku. Na zajęcia (m.in. warsztaty manualne, zajęcia z ceramiki, zajęcia z fizjoterapeutą, psychoterapeutą) przychodzą głównie osoby samotne, starsze, czy dysfunkcyjne (niepijący alkoholicy, DDA, Al-anon), okazjonalni dołączają osoby w kryzysie bezdomności.
Przy parafii od 2015 r. działa również Świetlica Dziennego Pobytu dla Dzieci. Przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, z rodzin dysfunkcyjnych. Świetlica, pełni funkcję opiekuńczą i wychowawczą. Jest otwarta od poniedziałku do piątku od 15:00 do 17:00.
Klub AA Bliza ma spotkania w każdy piątek o godz. 18.30 w Domu Parafialnym im. Jana Pawła II. W każdy ostatni piątek miesiąca spotkanie otwarte dla wszystkich.
W parafii istnieje młodzieżowy wolontariat. Głównym celem programu jest aktywizacja młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ujęcie spontanicznych chęci do działania młodych ludzi w bardziej stałe i usystematyzowane ramy organizacyjne.
Parafianie mogą skorzystać także z pomocy poradni psychologicznej i rodzinnej.
Wspólnoty parafialne
Przy parafii działają liczne grupy: wspólnota uwielbienia "JEMU CHWAŁA", licząca 54 członków liturgiczna służba ołtarza (ministranci i lektorzy), wspólnota "Wiara i Światło (o której należą upośledzone umysłowo dzieci, młodzież i dorośli oraz ich rodzice, a także przyjaciele), Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żywy Różaniec, Apostolstwo Dobrej Śmierci, chór "Stella Maris" (Gwiazda Morza) oraz Miejsko-Parafialna Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Inicjatywy ewangelizacyjne
W Domu Parafialnym mieści się Sala Pamięci Świętego Jana Pawła II - inicjatywa stworzenia takiego miejsca zrodziła się po wprowadzeniu do parafialnego kościoła relikwii papieża Polaka.
W parafii funkcjonuje Szkoła Ewangelizacyjna "Jemu Chwała" (w ramach SESA Polska), która prowadzi kursy Nowe Życie i organizuje rekolekcje, pomagające odnaleźć żywego i zainteresowanego człowiekiem Boga. Ponadto, zwłaszcza w wakacje, parafianie korzystają z oferty "Chrześcijańskiego kina na fali".
Ewangelizacja obejmuje również Orszak Trzech Króli - największe jasełka uliczne. Orszak wyrusza spod Domu Rybaka do żywej szopki przed miejscową świątynią, natomiast w Niedzielę Palmową ulicami miasta przechodzi kolorowy korowód dzieci. Marsz dla Jezusa na stałe wpisał się w wiosenny krajobraz parafii i stał się doniosłym wydarzeniem rozpoczynającym obchody Wielkiego Tygodnia.
W letni krajobraz Władysławowa wpisał się też wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej (zainaugurowany w 1973 r. przez śp. Eugeniusza Brańkę, kompozytora, dyrygenta i organistę z Częstochowy). Co roku festiwal gromadzi ok. 100 wykonawców z kraju i ze świata, jeden sezon artystyczny gromadzi ok. 2000 odbiorców.
Od maja do października (12 i 13 dnia miesiąca) w parafii odbywają się też nabożeństwa fatimskie, a w drugą niedzielę czerwca (na zakończenie roku formacyjnego) odbywa się Festyn Parafialny, którego celem jest budowanie wspólnoty parafialnej i pogłębianie więzi międzyludzkich oraz pokazanie, że możliwa jest dobra zabawa bez używek. Festyn tworzą wszystkie grupy i wspólnoty działające przy parafii.
Życie liturgiczne
Msze św. w dni powszednie odprawiane są tu o godz.: 6.30, 7.00, 9.00 i 18.00, w niedziele o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 (z udziałem dzieci), 12.30, 14.00 i 18.00, a w okresie letnim dodatkowo o 19.30 i 21.00). Codziennie po koronce w godzinach 15.00 - 18.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
Księża w konfesjonałach służą w czasie mszy i od 17.00 do 18.00. Latem codziennie ma miejsce Apel Jasnogórski z rozważaniami.
Uprawianie sportu
W parafii pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika działa Parafialny Młodzieżowy Klub Sportowy "Rybak" Władysławowo, który zrzesza 35 osób. Zawodnicy osiągają sukcesy mierząc się na Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc klasycznym, podnoszeniu ciężarów, trójboju siłowym. Ponadto ks. Robert prowadzi zajęcia bokserskie.
Wspólne wyjazdy
Parafianie pielgrzymują do różnych miejsc w Polsce i Europie. Wzięli udział w Via Sacra Cracovia - tygodniowym wyjeździe szlakiem świętych miejsc w Krakowie i okolicach, po pierwszej komunii dzieci odwiedziły Poznań i Licheń, odbyła się pielgrzymka na Sycylię i do Ziemi Świętej. Ponadto odbywa się pielgrzymka do Wejherowa i Swarzewa oraz (w Wielkim Poście) wjazd na kolejkę Wejherowską. W ty roku parafianie planują wyjazd na Rzymskie Wakacje.
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
Wiele zajęć na temat zdrowego stylu życia odbywa się w ramach klubu sportowego "Rybak" i spotkań w sali o. Pio.
Cyfrowa parafia
Parafia ma własną stronę internetową: www.wladysławowo.eparafia.pl, stronę na Facebooku i aplikację mobilną. Na YouTube trwa transmisja 24h z kościoła.
Ksiądz proboszcz działa na TikToku jako @niewypowiedziany.
W kościele jest dostępny terminal płatniczy, kartą można płacić też w kiosku parafialnym.
W 2023 r. w parafii otwarto Miejsce Słowa - Wirtualny Wieczernik. Ideą dzieła jest ewangelizacja za pomocą najnowocześniejszych technologii i odkrywanie nowych form medytacji Pisma Świętego. Dzięki specjalnym goglom każdy może przenieść się do Wieczernika i znaleźć się w centrum wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat.
Miejsce Słowa zostało podzielone na trzy przestrzenie: 1) wprowadzenie, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z ideą dzieła 2) sala wyciszenia, gdzie mogą usiąść i w spokoju się pomodlić, czytając fragment Pisma Świętego 3) sala wirtualnej rzeczywistości, gdzie uczestnicy doświadczają rozważanego fragmentu Biblii
Wstęp do Wirtualnego Wieczernika jest bezpłatny. Fundację Miejsce Słowa, jej utrzymanie i rozwój można dobrowolnie wesprzeć.
Do działań ewangelizacyjnych parafii zalicza się także cotygodniowe wydawanie biuletynu "Ku niebu" (w formie papierowej i elektronicznej na stronie internetowej i parafialnym Facebooku).