25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Galeria codzienności

Ocena: 4.95
7261

Ekspozycja w MNW pozwala poznać najważniejsze nazwiska w historii polskiego projektowania i stworzone przez nie najciekawsze obiekty. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

– Ceramika Lubomira Tomaszewskiego i Danuty Duszniak, szkło Zbigniewa Horbowego i Wszewłoda Sarneckiego, krzesło piórka czy papieroplastyka Jana Kurzątkowskiego, Teresa Kruszewska i krzesło „Muszelka” oraz fotel „Tulipan”, Julia Keilowa i jej wyroby metalowe. Alicja Wyszogrodzka czy Danuta Michno to projektantki tkanin, które stworzyły swój autorski styl, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka – podpowiada Kaja Muszyńska. – Do tego ciekawi są współcześni twórcy – Aleksandra Gaca i jej tkaniny trójwymiarowe czy meble Tomka Rygalika. Poza tym wśród projektantów są jeszcze takie nazwiska, które bardziej nam się kojarzą ze sztuką, jak Władysław Strzemiński czy Zofia Stryjeńska.

Prawdziwą perełką jest zestaw sześciu gwaszy Stryjeńskiej, prezentujących tańce, stroje oraz zwyczaje ludowe. Ilustracje te powstały z myślą o zestawie drewnianych klocków, na które miały być naklejone i tworzyć edukacyjną układankę dla dzieci. MNW zrealizowało do końca projekt Stryjeńskiej i na wystawie możemy oglądać klocki wykonane według jej pomysłu. Co więcej, są też dostępne w muzealnym sklepiku!

Jak zrobić krzesło?

Galeria nie tylko wiele mówi o przeszłości, ale uwrażliwia też na przedmioty, które dziś są wokół nas. – Jednym z naszych celów jest ugruntowanie w świadomości odbiorców „polskiego designu” jako hasła, na dźwięk którego stają nam przed oczami konkretne obiekty i styl. Tak jak to dzieje się w przypadku określeń: design fiński czy włoski – mówi Kaja Muszyńska. – Ta wystawa jest właściwie dla każdego. Osoby, które do tej pory nie interesowały się projektowaniem, otrzymają zastrzyk uporządkowanej wiedzy. A ponieważ prezentujemy obiekty, które nigdy wcześniej nie były na stałe wystawiane, więc i pasjonaci designu znajdą tutaj coś dla siebie.

Wraz z początkiem roku wystartował też bogaty kalendarz wydarzeń towarzyszących wystawie. Oprócz tradycyjnego oprowadzania kuratorskiego (28 stycznia o godz. 18.30) zaplanowano również cykl wykładów czwartkowych, m.in. projektanta Pawła Grobelnego „Projektowanie dla przestrzeni publicznej – proces a efekt końcowy” czy „O rzeczach współczesnych. Polski design po 1989 r.” prof. Czesławy Frejlich. W programie są też poświęcone designowi „Wieczory w muzeum”, w czasie których poznać będzie można m.in. „Różne oblicza tkanin” czy polskiej ceramiki.

Bardzo ciekawie zapowiada się cykl „Rozmowy o designie”, gdzie na kolejnych spotkaniach doświadczeni projektanci będą rozmawiać z designerami młodego pokolenia o elementach kluczowych, trwaniu i zmianach w projektowaniu szkła, ceramiki i mebli. Warto też wybrać się na muzealne warsztaty, choćby te poświęcone modzie lat 60. XX w. „Recykling tiszertu, czyli tożsamość z odzysku” czy potencjałowi „zwykłej” kartki papieru – „Proste, piękne, papierowe”. Muzeum zaprasza również na rodzinne niedziele, poświęcone projektowaniu tkanin czy zabawek. Jest też oferta warsztatów dla nauczycieli oraz lekcji muzealnych: „Jak zaprojektować krzesło?”, przeznaczonych dla szkół podstawowych oraz „Estetycznie i praktycznie, czyli mieszkać idealnie” dla uczniów starszych.

Wiele wskazuje na to, że nowo otwarta galeria będzie tętnić życiem. I że warto odwiedzić ją więcej niż jeden raz. Tym bardziej, że – jak zapowiedziała jeszcze przed otwarciem dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska – prezentowane na wystawie eksponaty będą co jakiś czas podmieniane na inne znajdujące się w zbiorach Ośrodka Wzornictwa Przemysłowego MNW. A ta stale powiększająca się kolekcja liczy już ponad 25 tys. obiektów. Wreszcie jest szansa, że zbiory te na większą skalę ujrzą światło dzienne.

Galeria Wzornictwa Polskiego MNW, kuratorki: Anna Demska, Anna Frąckiewicz (1962-2016), Anna Maga, Kaja Muszyńska

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter