9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Geografia zbawienia

Ocena: 4.5
3235

Któż z zafascynowanych historią zbawienia nie chciałby wiedzieć więcej także o geografii zbawienia?

Zobaczyć na mapie tras, którymi lud Izraela szedł z Egiptu do ziemi obiecanej czterdzieści lat, choć miał do niej blisko? Frontów walki wojsk Dawida z Filistynami, Moabitami czy Aramejczykami oraz szlaku, którym Święta Rodzina uciekała do Egiptu przed groźbą zabicia małego Jezusa, by po śmierci Heroda wrócić do Nazaretu? Śledzić na mapach podróże apostolskie św. Pawła? Te możliwości daje wydany wspólnym nakładem Instytutu Geodezji i Kartografii oraz oficyny Bernardinum „Atlas biblijny”. Jest to pierwsza tego typu polska publikacja, przygotowana w całości przez polskich autorów. Dodajmy: o wiele lepsza niż dotychczasowe światowe publikacje na ten temat. Jej konsultantem naukowym jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, znany także z naszych łamów.

Dużym walorem „Atlasu” jest przejrzystość opracowanych w oparciu o zdjęcia satelitarne ponad 200 map oraz jasność ich opisów. Dobry jest też jego podział na cztery części. W pierwszej, wstępnej, przedstawiono środowisko przyrodnicze terenów biblijnych, a więc ich geografię, geomorfologię, klimat, florę i faunę – wszystko, co miało wpływ na opisywane w Piśmie Świętym historie. Jest też podział Ziemi Świętej pod kątem politycznym. Na mapach i zdjęciach zobaczymy wszystkie ważne biblijne budowle, góry, jeziora, studnie itp. A towarzyszy temu skorowidz nazw geograficznych i obiektów. Druga i trzecia część poświęcone są wydarzeniom Starego i Nowego Testamentu. Mapy oparto na jednolitym kartograficznym podkładzie referencyjnym i opatrzone legendami. A więc zaznaczono na nich specjalnymi sygnaturami nie tylko trasy, kierunki działań wojsk i poszczególne miejsca, ale także podano ich odmienne w różnych miejscach Biblii nazwy, jak np. Jezioro Galilejskie, będące kiedy indziej Tyberiadzkim, Genezaret czy Kinneret. Atlas kończy „polski” suplement, czyli opracowanie nt. polskich akcentów w Ziemi Świętej: pamiątek, pielgrzymek Polaków do Ziemi Świętej na czele z wizytami Jana Pawła II, Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej itp.

„Atlas biblijny” jest wspólnym dziełem jego pomysłodawcy, wybitnego kartografa prof. Adama Linsenbartha (na zdjęciu), który zawarł w nim swoją ponad czterdziestoletnią fascynację Ziemią Świętą, oraz wybitnych biblistów: dr. Krzysztofa Mielcarka z Instytutu Nauki Biblijnych KUL i ks. dr. Stanisława Jankowskiego SDB. Dla zainteresowanych Ziemią Świętą – pozycja obowiązkowa!
 

„Atlas Biblijny”, redakcja: Adam Linsenbarth, Instytut Geodezji i Kartografii  – Bernardinum,  Warszawa-Pelpin 2018, 328 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 8 grudnia

II Niedziela Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Tylko im się wydawało?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter