25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gra w Warszawiaka

Ocena: 0
2984
Kim byli Jan Żabiński, Aleksander Waszkowski czy Stanisław Wysocki, dowiedzą się uczestnicy międzymuzealnej gry rodzinnej. Projekt „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczął się 29 czerwca i potrwa do 8 września.
Jest to już III edycja gry międzymuzealnej.

– Trzecia edycja dotyczy znanych i mniej znanych postaci związanych z historią stolicy: siedemnastu bohaterów – to postacie związane z historią Warszawy. Oprócz tak rozpoznawalnych bohaterów jak Janusz Korczak, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski czy Fryderyk Chopin uczestnicy gry mogą poznać Jana Żabińskiego, dyrektora zoo, który w czasie wojny ratował na terenie ogrodu zoologicznego Żydów, Aleksandra Waszkowskiego, ostatniego naczelnika Warszawy podczas Powstania Styczniowego, czy Stanisława Wysockiego, organizatora pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim w XIX wieku – odpowiada Karol Mazur, kierownik Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego.

W I edycji gry uczestnicy poznawali dzieje Warszawy –„Od wolności do wolności 1918-1989”, w II – ze względu na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie – była poświęcona bohaterom i ważnym wydarzeniom sportowym. W tegorocznej edycji biorą udział: Dom Spotkań z Historią, Filharmonia Narodowa, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Chopina, Muzeum Historii Polski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Woli, Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum, Zachęta, Zamek Królewski w Warszawie i oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy gry korzystają ze strony internetowej www.razdwatrzywarszawiak.pl i tam mogą zarejestrować się i znaleźć dokładną instrukcję oraz karty do gry.

– Uczestnicy gry – rodziny z dziećmi od 5. roku życia – mają odwiedzić przynajmniej 8 instytucji z 4 grup. Oczywiście, jak ktoś chce więcej – zapraszamy. W każdej instytucji, odpowiadając na pytania z karty gry, trzeba znaleźć informację o jednym z 17 bohaterów. W ostatnim miejscu gry wrzucamy do specjalnie przygotowanej urny nie karty z odpowiedziami, ale kartę szyfrów. Szyfr uzyskujemy, wypisując z poprawnych odpowiedzi konkretne literki. Jednej instytucji odpowiada jedna postać i dwie karty – podstawowa i dla zaawansowanych, a każdej karcie gry – jeden szyfr. Ważne jest, aby w każdej instytucji odnaleźć urnę na karty szyfrów, gdyż na jej odwrocie znajduje się kod przypisany instytucji. Kod ten trzeba przepisać na kartę szyfrów jako poświadczenie obecności w instytucji – opowiada Karol Mazur.

Dla graczy, którzy wykonają zadania, przygotowano atrakcyjne nagrody. Czeka ich też uroczysta gala finałowa na początku października. Grze towarzyszą dodatkowe konkursy – m.in. na ciekawy blog, opisujący wykonywanie zadań. 

Szczegóły akcji można znaleźć na: www.razdwatrzywarszawiak.pl www.1944.pl www.facebook.com/1944pl

Ewelina Steczkowska
Idziemy nr 29 (410), 21 lipca 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter