26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia o niewinnym więźniu

Ocena: 0.0166667
583

Film Jana Holoubka, operatora i początkującego reżysera, syna Gustawa Holoubka, oparty został na autentycznych wydarzeniach, którymi przez kilka lat żyła cała Polska.

fot. Kino Świat/Robert Palka

Obraz ten można uznać za jedną z licznych i modnych ostatnio w kinie światowym fabularnych inscenizacji głośnych spraw kryminalnych, które po latach zostały wyjaśnione z korzyścią dla niewinnie skazanych oskarżonych. Sprawa Tomasza Komendy była szczególnie drastyczna. Nie była to bowiem zwykła pomyłka sądowa. Okazało się, że młody wówczas Tomek Komenda został niewinnie skazany na 25 lat ciężkiego więzienia, wskutek prowokacji i zmuszenia go przemocą przez policję do przyznania się do gwałtu i zabicia młodej dziewczyny. Sam Komenda, po wcześniejszym wyjściu z więzienia, po wznowieniu śledztwa przez życzliwego mu policjanta i dwóch prokuratorów, kibicował realizacji filmu o swoich przeżyciach. Obecnie stara się o odszkodowanie od państwa polskiego, zaś film Holoubka traktuje jako wsparcie medialne.

Film utrzymany został w ciemnym, ponurym i depresyjnym stylu oraz klimacie. Polska ukazana tu została od jak najgorszej strony. Oskarżony i jego matka zostali praktycznie sami w konfrontacji z wrogą im policją, prokuratorami i sądami. Początkowo wydaje nam się, że oglądamy jakiś spektakl kafkowski. Aresztowanie Tomka i kolejne rozprawy sądowe przypominają upiorny teatr absurdu. Więzienie, w którym zostaje umieszczony Komenda, jawi się niczym mityczny amerykański Alcatraz, znany z wielu hollywoodzkich filmów. Okazało się, że niewinnie skazany więzień mógł być w polskim zakładzie karnym katowany przez najgorszych zbirów za przyzwoleniem strażników. Film zmienia klimat, gdy pojawiło się światełko w tunelu. Uczciwy policjant i dwóch prokuratorów doszli bowiem do prawdy, a sądy uniewinniły w końcu Komendę. Tak więc film Holoubka, zrealizowany od strony profesjonalnej na średnim poziomie telewizyjnym, z dobrą rolą młodego aktora Piotra Trojana, przypomina nam o niegodnych i bezprawnych praktykach policji, prokuratury i sądów w III RP.

 

 


25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”; Polska, 2020; reżyseria: Jan Holoubek; aktorzy: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek i inni; dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter