23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpańskie emocje

Ocena: 0
2139

Wiosenny kalendarz warszawskich imprez filmowych otworzył, jak co roku, Tydzień Kina Hiszpańskiego. Zaprezentowany zestaw filmów potwierdził, że współczesne kino hiszpańskie ma się dobrze.

fot. Vanessa Nú?ez

Twórcy z ojczyzny Don Kichota utrzymują tożsamość i tradycje własnej kultury we wszystkich gatunkach filmowych, a zwłaszcza w kinie popularnym: komediach, filmach sensacyjnych, dramatach obyczajowych i dreszczowcach. W wielu obrazach mieliśmy do czynienia z oryginalnymi mieszankami gatunkowymi, charakterystycznymi dla tamtejszego kina. W konsekwencji prezentowane utwory przesiąknięte były specyficznym czarnym humorem, wyrazistymi emocjami oraz celnymi obserwacjami obyczajowymi.

Filmowcy hiszpańscy często poruszają aktualne tematy przemian obyczajowych i towarzyszące im konflikty. Widoczne to było m.in. w filmie otwarcia festiwalu – „Kochani bracia i siostry” w reżyserii Marty Diaz de Lope Diaz, oryginalnym komediodramacie. Jego temat może wydać się kontrowersyjny czytelnikom „Idziemy”. Podany jednak został z dużą kulturą i taktem dla uczuć katolickich widzów. Zawiera także interesujący morał. Bohaterką jest leciwa dama Carmen, działająca w kościelnej wspólnocie przy parafii. W przeddzień tradycyjnej uroczystej procesji ambitna Carmen ponosi porażkę z wyborach na przewodniczącą grupy. Zwycięzcą okazuje się arogancki i ustosunkowany w miasteczku Ignacio, który odwiedza kobietę w jej mieszkaniu. Wówczas niewinny i żartobliwy postępek Carmen, podyktowany chęcią zemsty, wywołuje lawinę tragikomicznych zdarzeń, z domniemanym trupem pod łóżkiem i gorączkowymi naradami proszonych i nieproszonych gości.

Czarnym humorem przesiąknięty był także sensacyjny komediodramat „Mokra robota”. Ważny gatunek filmów o poszukiwaniu prawdziwej miłości reprezentowały obrazy „Tchórzliwa miłość” i „To jej szukam”. Niektóre zaprezentowane na przeglądzie utwory wejdą na nasze ekrany, inne zaś prezentowane będą zapewne w programach telewizyjnych.

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Warszawa. Kina Muranów i Luna, 14-21 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter