18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inspekcja po katastrofie

Ocena: 0
714

Premierowo wystawiona w warszawskim Teatrze Ateneum sztuka „Łowca” młodej angielskiej pisarki Dawn King pokazuje, że w kulturze brytyjskiej żywa jest tradycja fantastyki politycznej spod znaku George’a Orwella, autora „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984”. 

fot. Bartek Warzecha/Teatr Ateneum

Utwory te demaskowały totalitarną utopię komunistyczną. Do dzieł Orwella można dodać te anglosaskich pisarzy o podobnej tematyce, jak np. „Fahrenheit 451” Raya Bradbury’ego, powieść znakomicie przeniesioną na ekran przez francuskiego reżysera Francois Truffauta w 1966 r. Dzisiaj w literaturze i kinie mamy do czynienia z prawdziwa eksplozją tego rodzaju ponurej fantastyki. Kameralne przedstawienie w Ateneum znajduje się w centrum tego nurtu. „Łowcę”, będącego mieszanką współczesnego dreszczowca i fantastyki politycznej, można odbierać dwojako: jako uniwersalną powiastkę o świecie po katastrofie cywilizacyjnej albo komentarz do aktualnej rzeczywistości świata Zachodu, gdzie obserwujemy stopniowe ograniczanie wolności i narastającą kontrolę nad ludzkimi umysłami poprzez manipulację mediami elektronicznymi.

W wiejskim domu Judyty i Samuela zjawia się niespodziewany gość. Przysłany przez władze młody inspektor Wilhelm rozpoczyna początkowo niewinną pogawędkę na temat stanu prowadzonego przez małżonków gospodarstwa. Rozmowa stopniowo zamienia się w coraz bardziej brutalne przesłuchanie, przypominające śledztwa prowadzone przez NKWD, gestapo czy UB. Wilhelm zaczyna wchodzić w najbardziej intymne sprawy goszczącego go małżeństwa, czym prowokuje opór domowników. Inspektor zaczyna grozić wizją niebezpiecznych lisów (rzeczywistych czy metaforycznych?). W końcu Samuel, przerażony awansami Wilhelma do Judyty, bierze do ręki strzelbę, która, jak u Czechowa, musi wypalić! Dramatu dopełnia wizyta sąsiadki Sary, która zaczyna organizować opór przeciwko władzom. Dynamiczne i znakomicie zagrane przedstawienie daje wiele do myślenia na temat upadku cywilizacji europejskiej.

 

Teatr Ateneum w Warszawie. Scena 61. Dawn King. „Łowca”. Przekład: Kamila Jansen. Reżyseria: Wojciech Urbański. Wykonawcy: Adrian Zaremba, Emilia Komarnicka-Klynstra, Tomasz Schuchardt, Olga Sarzyńska. Przedstawienia premierowe: 11 i 12 maja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter