31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inspiracje z Peru

Ocena: 0
539

W obrazie Jezusa Miłosiernego pędzla Wincentego Czwartosa zwracają uwagę kwiaty, stanowiące jakby ramę obrazu.

fot. Marek Gardulski/Fundacja Świętego Mikołaja

Jak mówi malarz, pomysł „umieszczenia Jezusa we floralnej bordiurze” zaczerpnął ze sztuki Wicekrólestwa Peru, która była z kolei pod wpływem sztuki hiszpańskiej.

Największy problem artysta miał z przedstawieniem twarzy Chrystusa; korzystał z wielu źródeł. Wcześniej nie skupiał się na malarstwie portretowym. – Jak ma się udać, to dzięki Opatrzności się uda, ja mogę dodać swoją czułość i pracę – mówi młody malarz.

Wincenty Czwartos udział w takim dużym przedsięwzięciu na początku drogi artystycznej uważa za nobilitację. Jeszcze nie jest znane docelowe miejsce przeznaczenia wizerunku.

Prezentacją tego obrazu kończymy cykl artykułów pokazujących współczesne wizerunki Jezusa Miłosiernego według wskazówek z „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej. Przedsięwzięcie to – zainicjowane przez Fundację Świętego Mikołaja, redakcję Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie – opieką objęła diecezja warszawsko-praska.

 


KOLEJNY ETAP

Jednak na tym projekt „Namalować katolicyzm od nowa” nie zakończył się. Zgodnie z zapowiedzią dr. Dariusza Karłowicza inicjatywa jest zaplanowana na dwie dekady. Stawia ona sobie za cel próbę odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej, odbudowę mechanizmów mecenatu kościelnego oraz pobudzanie dyskusji na temat sztuki chrześcijańskiej.

W kolejnych latach malarze będą się mierzyć z tematyką kolejnych tajemnic różańca, których w sumie jest dwadzieścia. Już pod koniec ubiegłego roku odbyły się w Krakowie i Tyńcu warsztaty przygotowujące grupę artystów do podjęcia kolejnego tematu – Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Wykłady dotyczyły m.in. różańca, zwiastowania w tradycji Starego Testamentu, w Ewangelii św. Łukasza i w sztuce europejskiej. Biskup Jacek Grzybowski przedstawiał filozoficzne koncepcje aniołów.

Tym razem wprowadzono pewne modyfikacje. Ustalono, że obok dużego obrazu malowanego z myślą o miejscach kultu artyści przygotują również mniejszy na potrzeby kultu domowego. Wystawa prac planowana jest na koniec 2023 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter