4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Instrumenty są ich bronią

Ocena: 5
686

Muzycy z Charkowa wspierają swój kraj tak, jak potrafią najlepiej. Dzięki trasie koncertowej zbierają fundusze dla walczącej Ukrainy i przypominają o jej dramacie.

fot. Rafał Motyl/UM Warszawa

Na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie 5 maja wybrzmiał hymn Ukrainy. Prime Orchestra z Charkowa dała w stolicy niezwykły koncert. Zanim przyjechali do Warszawy, wystąpili też w Katowicach. Muzycy są szczęśliwi, że mogli wystąpić w naszym kraju, chociaż – jak mówią – podczas koncertu w Warszawie towarzyszyło im ogromne wzruszenie.

 


TRASA PO EUROPIE

Prime Orchestra została założona w 2014 r. przez trzech producentów. Zagrała już ponad 600 koncertów. Wykonuje muzykę rockową, popową, elektroniczną, w orkiestrowych aranżacjach, wykorzystując unikatowe opracowania i własny schemat muzyków siedzących i brzmiących, co daje niepowtarzalne i czyste brzmienie. – Koncert Prime Orchestry to nie tylko muzyka, ale także wspaniały pokaz światła, tańca, efektów specjalnych i interakcji z publicznością – mówi Aleksiej Chorolski, jeden z założycieli Prime Orchestra. W ramach trasy koncertowej po Europie muzycy grają charytatywne koncerty na rzecz Ukrainy.

Zanim wyruszyli w trasę, wielu artystów Prime Orchestra było wolontariuszami. Podczas niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebowali, uznali, że mogą zrobić coś więcej – wpadli na pomysł trasy koncertowej, dzięki której wesprą swoją ojczyznę. – Zaczęliśmy dowiadywać się o możliwości wyjazdu z Ukrainy, gromadzić orkiestrę i sprzęt. Pisaliśmy listy z wezwaniami o pomoc, a około miesiąca później zdaliśmy sobie sprawę, że możemy zrobić wszystko. Będą z tego korzyści – to najważniejsze – mówi Jurij Rybalka, reżyser Prime Orchestra.

– Trasa koncertowa mogła się odbyć dzięki staraniom administracji orkiestry, Ministerstwa Kultury Ukrainy i chęci muzyków – mówi Andrej Kudinov, solista i wokalista. – Dla muzyków instrumenty są ich bronią. Dlatego nie bylibyśmy w stanie w takim momencie stać z boku – dodaje Kateryna Stronska, skrzypaczka. – Do rozpoczęcia wojny żyliśmy szczęśliwym życiem. Było dużo planów. Były próby, trasy koncertowe i było zadowolenie z tego, co robimy – mówi Anastasia Popova, altowiolistka. – Trasa koncertowa miała się rozpocząć 4 marca, ale… Jestem wdzięczna naszym liderom: Maximowi Maksimence, Jurijowi Rybalce, Aleksiejowi Chorolskiemu za to, że w trudnym czasie nie przestali w nas wierzyć i to dzięki nim mamy trasę po całej Europie – mówi Anna Łytwyn, koncertmistrz zespołu wiolonczelowego.

 


POBUDKA OD WYSTRZAŁÓW

W dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Jurij był w pociągu do Lwowa. – Jechałem na duży event, żeby zareklamować Prime Orchestra. Byłem około tysiąca kilometrów od Charkowa. I było mi trudno uwierzyć, że wojna to już nie tylko duch rosyjskich propagandystów i musimy działać natychmiast – dodaje. W Charkowie została jego rodzina. Najpierw mieszkał przez kilka dni w hotelu we Lwowie, który został zarezerwowany na czas eventu, a później w małym mieszkaniu znajomego. – Część mojej rodziny ewakuowała się do Polski, część została w domu w Charkowie, ale jesteśmy w stałym kontakcie – opowiada.

W kontakcie z połową rodziny, która została pod Mariupolem, jest też Kateryna. – Ponad trzy tygodnie nie wiedzieliśmy, co się z nimi dzieje. Teraz wszystko jest dobrze – mówi.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter