12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak Jezus dociera do nas przez smartfony?

Ocena: 0
445

– Aplikacja nie zastąpi ewangelizacji, która jest spotkaniem i świadectwem, ale może być pomocnym narzędziem – mówi KAI ks. dr Marcin Zieliński z Instytutu Nauk Biblijnych KUL. 

Fot. Pixabay - CC0

Większość chrześcijan ma na co dzień styczność z nowymi technologiami, które stwarzają nowe możliwości przekazywania wiary. Nowoczesną formą studiowania Biblii są aplikacje mobilne, dzięki którym Pismo Święte można mieć pod ręką w osobistym smartfonie.

W sytuacji, gdy każdy w ręku ma telefon przez cały dzień, podróżujemy z nim, pracujemy, aplikacje biblijne mogą pomóc rozwojowi życia duchowego

– zauważa ks. Maciej Jaszczołt, biblista i wikariusz z archikatedry warszawskiej.

„Dzieło biblijne”

Jedną z takich aplikacji jest „Dzieło Biblijne”, stworzone w 2021 r. Rozwijaniem tej inicjatywy zajmuje się Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz moderatorzy diecezjalni „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”. Aplikacja zawiera tekst Biblii Tysiąclecia wraz z komentarzami do niedzielnych czytań i psalmów. 

Autorami tekstów są polscy bibliści oraz alumni seminariów duchownych. Komentarze zawierają kontekst każdej perykopy, egzegezę, teksty paralelne, nauczanie Ojców Kościoła. Przybliżają też nauczanie patrona Dzieła Biblijnego – św. Jana Pawła II – oraz szeroko rozumiane magisterium Kościoła. W aplikacji znajduje się również mapa Ziemi Świętej ze zdjęciami i opisami biblijnych miejsc.

„Biblia audio superprodukcja”

W takiej formie dźwiękowej dziewięć lat temu powstało jedno z największych słuchowisk w Europie, jakim jest „Biblia audio superprodukcja”, zrealizowana jak do tej pory w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Historie Starego i Nowego Testamentu opowiedziane są głosem znanych polskich aktorów. W nagraniach wzięło udział blisko pięciuset wykonawców. Wśród nich są: Jerzy Trela, Małgorzata Kożuchowska, Anna Dymna, Danuta Stenka, Cezary Żak czy Radosław Pazura. Z kolei muzykę symfoniczną do produkcji słuchowiska skomponował Adam Walicki.

Tła dźwiękowe nagrywane były w Izraelu.

„Modlitwa w drodze”

Kolejną aplikacją biblijną jest „Modlitwa w drodze”, która powstała w 2010 r. w Polsce na bazie aplikacji „Pray as you go” stworzonej w 2006 r. przez brytyjskich jezuitów. 

Aplikacja zawiera codzienne, oparte na Ewangelii, kilkunastominutowe rozważania modlitewne w formie zarówno dźwiękowej, jak i tekstowej, mające charakter medytacji ignacjańskiej. 

„Modlitwa w drodze” jest przygotowana w uproszczony sposób. Zawiera krótkie rozważania, pisane prostym językiem. 

„Ewangelia na co dzień”

Inna aplikacja, która pomaga w rozważaniu Słowa Bożego to  „Ewangelia na co dzień”, która ma swoje korzenie we Francji. Dostępna jest w trzynastu językach, m.in. francuskim, angielskim, portugalskim, hiszpańskim, niemieckim czy polskim. Zawiera Ewangelię, czytania i modlitwy. 

Świadectwo

Coraz więcej ludzi korzysta z aplikacji biblijnych. Słowo Boże w wersji mobilnej pomaga im na drodze pogłębiania wiary.

Przyjaciółka, która przyczyniła się do mojego nawrócenia, powiedziała mi o tej aplikacji. Byłam wtedy po rekolekcjach ignacjańskich. Zaryzykowałam i poszłam w kierunku Boga. Zaczęłam robić pierwsze kroki z Biblią. To było dla mnie bardzo ważne, ponieważ nie byłam osobą wierzącą, a poprzez aplikację biblijną zaczęłam poznawać Słowo Boże

– powiedziała użytkowniczka aplikacji „Biblia. YouVersion” Agnieszka Szawiel. 

„Biblia w rodzinie”

Kościół obchodzić będzie 21 stycznia Niedzielę Słowa Bożego, tym razem pod hasłem „Biblia w rodzinie”. 7 grudnia 2020 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów określiła, jak celebrować ten dzień. Pierwszym zadaniem ma być obudzenie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących, a szczególnie w liturgii. Papież Franciszek nieustannie zachęca do noszeniu Biblii w kieszeni lub wyświetlania jej na telefonach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter