28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak papież z rabinem

Ocena: 0
1758
Wyszła właśnie, wśród wielu papieskich książek, pozycja inna niż wszystkie: zapis rozmów, jakie toczyli ze sobą dwaj Argentyńczycy, kard. Jorge Mario Bergoglio i rabin Abraham Skórka.
Właściwie to niewiele wiemy o Argentynie, a cóż dopiero o życiu religijnym jej obywateli, nie tylko przecież katolików, choć akurat tym interesujemy się najbardziej, skoro stamtąd pochodzi papież Franciszek. Ale także dla Żydów była Argentyna od dziesięcioleci celem podróży, o czym wiemy z literatury pięknej i z dzienników również polskich emigrantów.

Gdzie i jak możemy poszerzyć naszą wiedzę o dalekim kraju, z którego przybył do nas papież? Wyszła właśnie, wśród wielu papieskich książek, pozycja inna niż wszystkie: zapis rozmów, jakie toczyli ze sobą dwaj Argentyńczycy, kard. Jorge Mario Bergoglio i rabin Abraham Skórka. Mówią o Bogu, o religiach, o swoich uczniach i o życiu duchowym. Omawiają wszystkie najbardziej palące problemy współczesności, z agresją homoseksualną włącznie, zwłaszcza że w Argentynie już od połowy 2010 roku, jako pierwszym państwie Ameryki Łacińskiej, zalegalizowane zostały „małżeństwa równościowe”, jak określono związki jednopłciowe.

Dialogi przyszłego papieża i rabina nie tylko pokazują myśl i poglądy obu tych duchownych, ale też dają solidną porcję wiedzy o Argentynie. Jest to kraj wielkich możliwości, z bogatą i trudną historią, w której obaj rozmówcy poruszają się ze swobodą, podejmując niełatwe tematy, jak ojczyzna, peronizm, socjalizm, nacjonalizm, Holocaust, Kościół i Żydzi, Golda Meir i Pius XII, mieszanie religii z polityką czy dziedzictwo narodowe. Na długo zostają w pamięci słowa kard. Bergoglia o ojczyźnie jako dziedzictwie ojców, które zabieramy idąc w przyszłość – jak Abraham swego ojca, producenta bożków, czy Eneasz, który, odchodząc z Troi, za rękę prowadził syna Askaniusza, a na plecach taszczył ojca. Piękne rozmowy!


Kardynał Jorge Bergoglio, rabin Abraham Skórka, „W niebie i na ziemi”, przekład Maria Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter