20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak za króla Stasia

Ocena: 0
2567
Realizujemy ideę Stanisława Augusta, i z letniej rezydencji zmieniamy Łazienki Królewskie w nowoczesne publiczne muzeum. A przy okazji nadajemy wystrojowi obiektów wygląd z czasów królewskich – mówił 10 września dyrektor Łazienek Królewskich Tadeusz Zielniewicz w czasie spotkania prasowego w Sali Balowej pałacu Na Wyspie.
Zaprezentowano na nim efekty zakończonych właśnie trzyletnich prac w ramach projektu „Konserwacja i remont pałacu Na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie”. Wartość prac to ponad 48,6 mln zł, z czego 32,3 mln zł pochodziło ze środków UE.

Celem głównym był pałac Na Wyspie, nieremontowany od powojennej odbudowy zakończonej w 1960 roku. – Udało się odrestaurować sale, posadzki, poddano konserwacji żyrandole – opowiedziała kierownik projektu, Hanna Jung-Migdalska, zastępca dyrektora ds. konserwatorskich i technicznych. – W Sali Balowej w trakcie prac konserwatorskich odkryliśmy groteski naścienne Jana Bogumiła Plerscha, nadwornego malarza króla Stasia, z 1793 roku – dodał Piotr Zambrzycki, główny konserwator Łazienek Królewskich.

W ramach projektu odrestaurowano nie tylko pałac Na Wyspie. – W pałacu Myślewickim poddaliśmy konserwacji elewację i sale na parterze, naprawiliśmy więźbę dachową, a przy okazji na II piętrze odkryliśmy nieznane polichromie. Odnowiony także został amfiteatr: widownia, scena na wyspie, rzeźby i garderoby. Udało nam się także stworzyć nowoczesny portal internetowy – Wirtualne Muzeum Łazienek – wyliczała Jung-Migdalska.

Innym jeszcze elementem projektu była rewitalizacja otoczenia zabytkowych obiektów Łazienek: odnowienie rzeźb przy pałacu Na Wyspie, poprowadzenie do 11 budynków muzealnych nowej sieci cieplnej, a przede wszystkim wymiana asfaltowych nawierzchni na alejki mineralne i brukowe. – Jeszcze w 2010 roku mieliśmy w Łazienkach 8,9 tys. metrów bieżących ścieżek asfaltowych. Dziś w Łazienkach asfaltu już niemal nie ma – mówił z dumą dyrektor Zielniewicz.

Niestety restauracja pozostałych obiektów oraz rzeźb w Łazienkach Królewskich, w tym mało wyeksponowanego, stojącego na tyłach pałacu Myślewickiego pomnika płk. Jana Hipolita Kozietulskiego, musi poczekać. – Planujemy przeniesienie tego i kilku innych pomników w bardziej uczęszczane miejsca, ale nie umiem powiedzieć, kiedy to nastąpi – przyznaje Hanna Jung-Migdalska.

Radek Molenda
fot. Waldemar Panów/Muzeum Łazienki Królewskie

Idziemy nr 38 (521), 20 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter