25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaki rozrachunek?

Ocena: 0
1878
Filmy rozrachunkowe z okresem stalinowskim pojawiają się w byłych państwach socjalistycznych rzadko. A to z uwagi na fakt, że większość aktywnych środowisk filmowych wywodzi się wprost z dawnych układów komunistycznych.
Czeski film „W cieniu” jest próbą takiego rozrachunku, odbiegającą od tradycji małego realizmu, powstałego w latach 60. XX wieku w Czechosłowacji, cechującego się niepowtarzalnym stylem i humorem. David Ondricek z pomocą polskiego operatora Adama Sikory zrealizował imitację klasycznego amerykańskiego kina sensacyjnego, przeniesioną do Pragi lat stalinowskich. Bohaterowie filmu przypominają postacie z ekranizacji powieści Raymonda Chandlera. Akcja filmu rozgrywa się na ciemnych praskich ulicach, w deszczowych plenerach oraz ciasnych biurach i mieszkaniach, co symbolizuje tu koszmar czasów stalinowskich. Czy ten oryginalny artystyczny zabieg ma jednak sens?

W 1953 roku w Pradze planowano reformę monetarną, która miała ograbić obywateli. Autorzy filmu pokazują dwa wcześniejsze napady rabunkowe – na jubilera i na pocztę. Czechosłowacka bezpieka odpowiedzialnością za to obciąża tamtejszą gminę żydowską, która miała wykonywać polecenia „imperialistów”. Jednak prowadzący śledztwo kapitan Hakl, podobnie jak kalifornijski detektyw Filip Marlowe, po krótkim dochodzeniu dochodzi do wniosku, że rzeczywistych sprawców napadów należy szukać gdzie indziej, może wśród przełożonych. Sytuację komplikuje fakt, że do śledztwa miesza się przysłany z NRD podejrzany oficer, jak się okazało, były esesman, więziony po wojnie na Syberii, później wciągnięty do Stasi, przeżywający w końcu dziwną ewolucję moralną. Dochodzeniu pilnie przygląda się pułkownik z Moskwy. Wokół niezłomnego Hakla atmosfera zaczyna się zagęszczać. Autorzy filmu przesadzili jednak z heroizacją głównego bohatera, który sam ośmielił się stawić czoła maszynerii państwa stalinowskiego. Czy w czasach stalinowskich kapitan bezpieki mógłby oskarżyć swego przełożonego, aby uwolnić niesłusznie aresztowanych Żydów?


W amerykańskich filmach sensacyjnych detektywi i policjanci walczyli z korupcją i zbrodnią, nie mieli jednak na głowie sowieckich i niemieckich oficerów oraz rodzimych komunistów. Problem polega na tym, że w nielicznych filmach rozrachunkowych w krajach postkomunistycznych, w tym Niemczech („Życie na podsłuchu”) i w Polsce pojawiają się postacie „dobrych” funkcjonariuszy bezpieki, którzy prowadzą zazwyczaj podwójną grę na wzór Wallenroda lub kierowani moralnym imperatywem pomagają prześladowanym ludziom. Być może zdarzały się takie przypadki, jednak traktowanie tego jako heroicznych postaw wygląda na gesty kierowane przez autorów w kierunku „historycznego kompromisu” ze środowiskami postkomunistycznymi.

„W cieniu” („Ve stinu”, Czechy/ Polska/Słowacja, 2012. Reżyseria: David Ondricek. Wykonawcy: Ivan Trojan, Sebastian Koch i inni. Dystrybucja: Hagi Film.

Mirosław Winiarczyk
fot. Hagi Film
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter