21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: "Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję" - nowa wystawa

Ocena: 0
412

O wielkich nauczycielach zawierzenia Matce Najświętszej, których łączy miłość do Niej, Kościoła i Polski: kard. A. Hlondzie, bł. kard. S. Wyszyńskim i św. Janie Pawle II „opowiada” wystawa plenerowa na murach. Otworzył ją przeor o. Samuel Pacholski, życząc, by przykład tych wielkich Polaków stał się umocnieniem w duchowej drodze na Jasną Górę. Uroczyste odsłonięcie ekspozycji zatytułowanej „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” odbyło się w przededniu rocznicy śmierci bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry, jasnagora.com

Przeor Jasnej Góry podczas inauguracji wystawy umieszczonej na murach klasztornych od strony tzw. Bramy Papieskiej „Totus Tuus”, wyraził nadzieję, że to miejsce, przez które wchodzą tysiące pielgrzymów stanie się dla nich przypomnieniem o wielkich nauczycielach miłości do Maryi.

To miłość, która upomina się o wierność, o szacunek, o budowanie więzi międzyludzkich i społecznych

– mówił przeor i zachęcił, byśmy to ich dziedzictwo podjęli i stali się świadkami miłości Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zauważyła, że słowa „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”, wypowiedziane przez kard. Hlonda równie bliskie były zarówno Prymasowi Wyszyńskiemu, jak i Janowi Pawłowi II: jest to wątek „nitka” w życiu tych wielkich Polaków. Zauważyła, że „proroctwo” kard. Hlonda „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny”, wypełniało się za pasterzowania bł. kard. Wyszyńskiego i później w wymiarze Kościoła powszechnego Jana Pawła II.

Ekspozycja na dużych rozmiarów fotogramach przybliża maryjny wymiar drogi trzech wielkich Polaków - miłośników Matki Najświętszej: Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, który wszystko postawił na Maryję i św. Jana Pawła II, papieża, oddanego całkowicie Maryi - TOTUS TUUS. Otwarcie wystawy ma stanowić przypomnienie dziedzictwa maryjnego prymasa Hlonda, które stanowi kluczowy punkt odniesienia służby pasterskiej jego następcy kard. Wyszyńskiego.

Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry, jasnagora.com

Prymas Tysiąclecia często przywoływał Hlondowe słowa: „Walczcie i pracujcie pod patronatem Błogosławionej Maryi Dziewicy. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Dziewicy!”.

Od chwili, gdy słowa te, niemal prorocze, były wypowiedziane przez kard. Prymasa Hlonda, widzimy, że Bóg na swój sposób, w Ojczyźnie naszej zwycięża; że zwycięstwa tego dokonuje przez Maryję, Służebnicę Pańską, Wspomożycielkę wiernych, Panią Jasnogórską i Królową Polski. Taka jest Jego wola 

- przypominał.

Gdy papieżem został kard. Karol Wojtyła, Prymas Wyszyński był przekonany, że zwycięstwo Matki Bożej dokonuje się również w wymiarze Kościoła powszechnego: „spełnia się na moich oczach proroctwo Augusta Hlonda, że przez Matkę Bożą przyjdzie zwycięstwo”. Papież Jan Paweł II, w swoim testamencie napisał: „Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję - zwykł powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego poprzednika kard. Augusta Hlonda”.

Na wystawę składa się 19 plansz ze zdjęciami tych trzech wielkich postaci Kościoła, fragmentami ich maryjnego nauczania, będącego przesłaniem dla Polaków, jest także kalendarium życia i posługi każdego z nich.

Projekt wystawy przygotowany został przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Fundacją „Czas to Miłość”. Opracowanie graficzne: Adam Markowski. Fotografie: Archiwum Instytutu Prymasowskiego, Archiwum Klasztoru Jasnogórskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej. Patronat: o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter