22 lutego
piątek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jezuici od początku

Ocena: 0
4769

Właśnie wchodzi na ekrany biograficzny film o życiu św. Ignacego z Loyoli. Zrealizowany został bardzo starannie pod względem inscenizacyjnym, aktorskim i kostiumowym.

fot. Rafael Film

Autorzy barwnie i dramatycznie ukazali życie w XVI-wiecznej Hiszpanii, rozrywanej konfliktami zbrojnymi i broniącej się przed zakusami reformacji. Tamten okres obfitował także w osiągnięcia hiszpańskiej kultury i literatury, czego symbolem jest „Don Kichot” Cervantesa. Akcja filmu obejmuje okres życia św. Ignacego, w którym przyszły założyciel zakonu jezuitów, syn znaczącej rodziny szlacheckiej, pełen zawadiackich pomysłów i rycerskich ideałów, jako dowódca oddziału broni króla Kastylii. Ciężko ranny, stopniowo porzuca hulaszcze życie, aby w końcu odejść z domu i rozpocząć pokutną wędrówkę, w trakcie której opiekuje się biednymi. Stopniowo gromadzi wokół siebie podobnie myślących mężczyzn, we współpracy z którymi tworzy słynne ćwiczenia duchowe.

Najciekawszą częścią filmu są sceny sądu inkwizycji nad Ignacym, gdzie ukazana została procedura badań oskarżonych oraz czynności oskarżycieli i obrońców. Ignacy musiał bronić się przed zarzutami samowolnego – bez zgody władz kościelnych – głoszenia jakoby heretyckich nauk. Film kończy się uniewinnieniem Loyoli i skierowaniem go na studia teologiczne do Paryża.

Dzieło Paola Dy to prawdziwy przygodowy obraz historyczny. W intencjach twórców przeznaczony jest także dla widzów, którzy niewiele wiedzą o św. Ignacym. Współczesnych odbiorców może bowiem zainteresować utwór o grzeszniku, który został świętym i przyczynił się do odnowy Kościoła w okresie ataków reformacji.

Nasz tygodnik jest patronem medialnym polskiej dystrybucji filmu.

 

„Ignacy Loyola”, Hiszpania/Filipiny, 2016. Reżyseria i scenariusz: Paolo Dy. Wykonawcy: Andreas Munoz, Javier Godino, Julio Perillan, Gonzalo Trujillo i inni. Dystrybucja: Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -