1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jezuici od początku

Ocena: 0
6278

Właśnie wchodzi na ekrany biograficzny film o życiu św. Ignacego z Loyoli. Zrealizowany został bardzo starannie pod względem inscenizacyjnym, aktorskim i kostiumowym.

fot. Rafael Film

Autorzy barwnie i dramatycznie ukazali życie w XVI-wiecznej Hiszpanii, rozrywanej konfliktami zbrojnymi i broniącej się przed zakusami reformacji. Tamten okres obfitował także w osiągnięcia hiszpańskiej kultury i literatury, czego symbolem jest „Don Kichot” Cervantesa. Akcja filmu obejmuje okres życia św. Ignacego, w którym przyszły założyciel zakonu jezuitów, syn znaczącej rodziny szlacheckiej, pełen zawadiackich pomysłów i rycerskich ideałów, jako dowódca oddziału broni króla Kastylii. Ciężko ranny, stopniowo porzuca hulaszcze życie, aby w końcu odejść z domu i rozpocząć pokutną wędrówkę, w trakcie której opiekuje się biednymi. Stopniowo gromadzi wokół siebie podobnie myślących mężczyzn, we współpracy z którymi tworzy słynne ćwiczenia duchowe.

Najciekawszą częścią filmu są sceny sądu inkwizycji nad Ignacym, gdzie ukazana została procedura badań oskarżonych oraz czynności oskarżycieli i obrońców. Ignacy musiał bronić się przed zarzutami samowolnego – bez zgody władz kościelnych – głoszenia jakoby heretyckich nauk. Film kończy się uniewinnieniem Loyoli i skierowaniem go na studia teologiczne do Paryża.

Dzieło Paola Dy to prawdziwy przygodowy obraz historyczny. W intencjach twórców przeznaczony jest także dla widzów, którzy niewiele wiedzą o św. Ignacym. Współczesnych odbiorców może bowiem zainteresować utwór o grzeszniku, który został świętym i przyczynił się do odnowy Kościoła w okresie ataków reformacji.

Nasz tygodnik jest patronem medialnym polskiej dystrybucji filmu.

 

„Ignacy Loyola”, Hiszpania/Filipiny, 2016. Reżyseria i scenariusz: Paolo Dy. Wykonawcy: Andreas Munoz, Javier Godino, Julio Perillan, Gonzalo Trujillo i inni. Dystrybucja: Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter