29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karol i kobiety

Ocena: 0
2346

Dzieła Gabrieli Zapolskiej, będące w pewnym sensie kroniką obyczajową polskiego ziemiaństwa i mieszczaństwa przełomu XIX i XX w., bywają dziś w kolejnych inscenizacjach z różnym skutkiem uwspółcześniane.

fot. Ewa Krasucka

Autorzy starają się zaznaczać ich uniwersalność. Tak właśnie stało się w spektaklu „Mężczyzna” w Teatrze Dramatycznym, wyreżyserowanym przez Annę Gryszkównę na podstawie rzadko wystawianej sztuki z 1901 r. Przedstawienie jest krótkie i dynamiczne dzięki znacznym skrótom tekstu. Pomysłowa, umowna scenografia przenosi widza do współczesnych mieszkań w apartamentowcach.

Młody mężczyzna Karol miota się na scenie między trzema kobietami: młodziutką Elką, marzącą o autentycznym związku i rodzinie, jej starsza siostrą Julką, działaczką feministyczną i socjalistyczną, oraz byłą żoną Niną. W ślad za Zapolską autorka inscenizacji rozpisała charaktery na trzy doskonale skontrastowane postacie. Natomiast Karol został tu ukazany jako męskie zło wcielone: kierują nim tylko skłonność do manipulacji i powierzchowne emocje, którym daje wyraz bez skrupułów. A przecież i on ma swoje racje w relacjach z kobietami. Ta postać chyba została przerysowana w stosunku do oryginalnego tekstu i zamiast akcji obserwujemy na scenie burzę namiętności.

 

Teatr Dramatyczny w Warszawie, Scena Przodownik. Gabriela Zapolska, „Mężczyzna”. Reżyseria: Anna Gryszkówna. Wykonawcy: Krzysztof Ogłoza, Małgorzata Klara, Agata Wątróbska, Karolina Charkiewicz. Premiera: 15 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter