14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katechizm wg bł. Edmunda Bojanowskiego

Ocena: 4.6
381

Skierowany do rodziców i wychowawców "Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego" to swego rodzaju podręcznik integralnego wychowania katolickiego.

Fot. arch. idziemy.pl

"Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego" jest skierowany do rodziców - o czym wspomnieli podczas konferencji zoganizowanej w czwartek w Sekretariacie Episkopatu Polski m.in. ks. dr hab. Andrzej Kiciński (KUL), redaktor wydania oraz łączący się online ks. prof. Paweł Malecha, postulator w procesie kanonizacyjnym bł. Edmunda Bojanowskiego.

Katechizm czerpie z bogactwa wypowiedzi bł. Edmunda Bojanowskiego, które po dziś inspirują zarówno swoją treścią, jak i formą. Bojanowski (1814-1871) był działaczem społecznym, twórcą ochronek dla dzieci wiejskich oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Jego beatyfikacji dokonał 13 czerwca 1999 r. św. papież Jan Paweł II.

Katechizm składa się z czterech części i odpowiada na pytania: w co wierzy Kościół (Wyznanie wiary - "Kamień wiary"), jak celebruję swoją wiarę (Celebracja misterium chrześcijańskiego - "Ślady wiary"), jak żyć według wiary Kościoła (Życie w Chrystusie - "Słońce przed domem") oraz jak się modlić w wierze Kościoła (Modlitwa - "Kładka").

Jest to przede wszystkim podręcznik dla rodziców i wychowawców. Dziś żyjemy w świecie bardzo zsekularyzowanym. Rodzice kochają Pana Boga, chodzą do kościoła, ale nie bardzo wiedzą, jak przekazywać wiarę, bo nikt ich nigdy tego nie nauczył. Być może też sami z różnych przyczyn z tych lekcji religii niewiele wynieśli. Dlatego ten katechizm jest dla nich wielką pomocą

- powiedział ks. prof. Malecha.

Dlaczego to rodzice lub szerzej, cała rodzina, jest właściwym odbiorcą tego katechizmu? Jak tłumaczył ks. dr hab. Kiciński, "katecheza w rodzinie" to najlepsze miejsce, w którym wiara może być przeżywana prosto i spontanicznie. Jednocześnie "katecheza z rodziną" jest kluczem do odczytania własnych i niepowtarzalnych doświadczeń wiary żywej. 

Katechizm jest również skierowany do nauczycieli religii katolickiej, katechetów i animatorów oraz do duszpasterzy. 

Siostra dr hab. Maria Opiela (Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych KUL) wskazała, że pedagogika bł. Edmunda Bojanowskiego do dziś jest aktualna właśnie ze względu na swój integralny charakter.

Bł. Edmund starał się o to, aby od najmłodszych lat, gdy na etapie przedszkolnym buduje się fundamenty pod całe przyszłe życie, otworzyć dziecko na dalszy rozwój, aby z czasem taka osoba podjęła dzieło samowychowania

 - wyjaśniła służebniczka dębicka.

"Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba wejść na stronę "Repozytorium KUL", skąd można podręcznik pobrać. Wersja papierowa natomiast rozeszła się w I wydaniu w 5,5 tys. egzemplarzy, a w dodruku - w 2,5 tys.

"Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego" został wydany przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP z Dębicy.

Można go pobrać za darmo w wersji elektronicznej na stronie: https://repozytorium.kul.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter