20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kijowianie głosują nad zmianą nazw stacji metra. Wśród propozycji znalazła się "Warszawska".

Ocena: 5
548

Kijowskie metro rozpoczęło drugi etap wyłaniania nowych nazw dla pięciu swoich stacji. Dla każdej z nich przedstawiono po pięć propozycji, na które kijowianie mogą do 9 maja głosować przez internet. Wśród propozycji nowych imion dwóch stacji pojawiła się nazwa Warszawska. W wielu miejscach na Ukrainie trwa też akcja usuwania symboli "przyjaźni" rosyjsko-ukraińskiej.

Fot. PAP/EPA/Laurence Figa-Talamanca

Nowe nazwy ma uzyskać pięć stacji metra: dotychczasowe "Przyjaźni Narodów", "Plac Lwa Tołstoja", "Brzeska", "Mińska" i "Bohaterów Dniepru".

Wśród propozycji nowych nazw, które zostały wybrane z najbardziej popularnych zgłoszeń, znalazły się m.in. "Europejska", "Jedności Ukrainy", "Bohaterów Mariupola", "Bohaterów Ukrainy", "Wasyla Stusa", "Stepana Bandery", "Łesi Ukrainki", "Liny Kostenko", "Iwana Franki", "Mariupolska" i "Buczańska".

Na liście propozycji zmian nazw dla stacji "Mińska" i "Brzeska" jest również nazwa "Warszawska".

Kijowianie mogą głosować na nowe nazwy w internecie (https://tinyurl.com/2s3jdy5j). Wyniki ich głosowania zostaną przedstawione radzie miejskiej Kijowa.

Wśród nazw, które zostały wcześniej zgłoszone, ale nie znalazły się na krótkiej liście pięciu propozycji dla każdej stacji były m.in. "Czerwonej Kaliny", "Bajraktarska", "Czornobajiwska", "Imienia Mistrza Yody" czy "Palianycy" - informuje portal hromadske, który przypomina, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie zmieniono nazwy 279 obiektów, w tym ulic, alej i szos, które miały związek z Rosją i Białorusią (https://tinyurl.com/y5295yf5).

Tymczasem w wielu miastach i miejscowościach Ukrainy odbywa się "derusyfikacja" przestrzeni publicznej i symboli "przyjaźni rosyjsko-ukraińskiej". W Kijowie, przy zbudowanym przez Rosjan w 1982 roku w centrum stolicy Ukrainy Łuku Przyjaźni, demonstracyjnie pozbawiono głowy jedną z rzeźb pomnika z brązu symbolizującego dwóch robotników, Ukraińca i Rosjanina, trzymających gwiazdę symbolizującą Przyjaźń Narodów.

To miejsce nie reprezentuje już przyjaźni między Rosją a Ukrainą, Rosja nas atakuje. Tu stanie pomnik poświęcony wolności Ukrainy

– zadeklarował burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter