20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kino w Kazimierzu

Ocena: 0
1869
W bogatym kalendarzu wakacyjnych imprez filmowych odbywający się od 28 lipca do 4 sierpnia festiwal „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu wyróżnia się specyfiką organizacyjną i programową.
Scena z "Whiskey dla aniołów"

Ma to oczywiście związek z kameralną atmosferą zabytkowego Kazimierza – miasteczka, w którym zatrzymał się czas.

Projekcje filmowe i spotkania z gośćmi odbywały się w specjalnie postawionych namiotach, a inne wydarzenia – koncerty, wernisaże i spektakle – w zabytkowych wnętrzach i na rynku. Program imprezy nie mógł być więc zbyt rozbudowany. Można było obejrzeć kilka przedpremierowych filmów fabularnych, dokumentalnych i muzycznych, pokazywanych wcześniej na międzynarodowych i polskich imprezach, głównie na festiwalu w Cannes. W pewien sposób repertuar ten oddaje panujące dziś na świecie filmowe tendencje.

Festiwal otworzył nagrodzony w Cannes włoski film „Reality” Mateo Garrone, będący satyrą kultu telewizyjnych reality show. Akcja rozgrywa się współcześnie w Neapolu, zaś od strony formalnej autorzy nawiązują do stylu włoskiego neorealizmu. Wymiar społeczny miała też brytyjska komedia „Whisky dla aniołów” Kena Loacha, poświęcona perypetiom bezrobotnego młodzieńca, który chce się ożenić i szuka jakiegoś zajęcia. Wraz z kumplami i opiekunem społecznym trafia w końcu do wytwórni whisky… Z innych ciekawszych pozycji festiwalowych można wymienić francuski „Holly motors” Leosa Caraxa – awangardowy, wizyjny utwór o człowieku wynajmowanym przez tajemniczą firmę do niesamowitych spotkań – oraz zamykający festiwal duński „Kochanek królowej”, kostiumowy dramat o wstrząsających wydarzeniach na duńskim dworze w XVIII wieku. Filmy te wejdą na ekrany w sezonie jesiennym i zimowym. Z polskich produkcji fabularnych przedpremierowo zaprezentowano tylko debiutancką „Yumę” Piotra Mularuka (wkrótce wchodzi na ekrany) i ciepły dramat rodzinny „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego. O filmach tych napiszemy w „Idziemy”.

Ponieważ festiwalowi patronuje Program 2 TVP, w Kazimierzu pokazano ciekawy zestaw filmów dokumentalnych wyprodukowanych z udziałem telewizji. Niektóre z nich, jak „Wiera Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz czy „Moje zapiski z podziemia” Jacka Petryckiego, były już emitowane w TVP, zaś inne, m.in. „Wieczny tułacz” Grzegorza Królikiewicza (pisałem o nim w „Idziemy”), „Komeda. Komeda” czy „Tala od różańca” (o Natalii Rolleczek) dopiero się ukażą. Publiczność festiwalowa – głównie odwiedzający Kazimierz turyści oraz specjalnie przybyła tam młodzież – nie mogła narzekać. Najbardziej jednak liczyła się jak zwykle sceneria zabytkowego Kazimierza.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 33 (362), 12 sierpnia 2012 r.
fot. Best Film


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter