7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klerycy na scenie

Ocena: 0
542

Od wielu lat tradycją warszawsko-praskiego seminarium jest wystawiana przez kleryków w czasie Adwentu sztuka. W tym roku będzie to klasyka, która zachwyci widzów w każdym wieku.

fot. archiwum Wyższego Seminarium Duchownego DW-P

Projekt sztuki seminaryjnej jest realizowany przez kleryków III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej od 22 lat. Alumni przez cały grudzień, aż do świąt Bożego Narodzenia, wystawiają utwór, upamiętniając w ten sposób rocznicę powstania seminarium, przypadającą 8 grudnia.

Przyszli księża już od zeszłego roku zastanawiali się nad tematem tegorocznego spektaklu, pojawiały się różne pomysły. Pod uwagę brany był „Hobbit”, „Król Lew” oraz „Pinokio” Carla Collodiego, który ostatecznie pół roku temu został uznany za najlepszy pomysł.

 


WIELKA PRZEMIANA

Pinokio jest drewnianym pajacem, który przechodzi wielką przemianę – od nieposłusznego i łatwowiernego egoisty do dzielnego oraz zdolnego do poświęcenia i miłości syna. Proces dojrzewania Pinokia jest symbolem przemian wewnętrznych zachodzących w człowieku na różnych etapach jego życia. Trzeba się nauczyć odpowiedzialności, miłości, troski wobec najbliższych, pracowitości, poświęcenia. Dopiero wtedy pajacyk staje się chłopcem. W sztuce, skierowanej nie tylko do najmłodszych, klerycy chcą opowiedzieć o wartości miłości rodzinnej, dojrzewaniu, pracy nad samym sobą i dążeniu do celu.

– To dość uniwersalne dzieło, ponieważ jest zrozumiałe zarówno dla dzieciaków, jak i dorosłych. Jednocześnie stanowi ciekawe połączenie komedii z dziełem, które może prowadzić do wielu refleksji na temat przemiany, dojrzewania czy relacji rodzinnych. Uznaliśmy, że chcemy przedstawić utwór, który nie będzie wyłącznie zabawny, ale też będzie niósł jakieś przesłanie – mówi kleryk Karol Pikala, jeden z siedmiu tegorocznych wykonawców sztuki.

 


POD OKIEM MISTRZÓW

Sztuka jest adaptacją powieści Collodiego opracowaną przez opiekunów artystycznych tegorocznego widowiska, którzy na co dzień związani są ze światem teatru. Opiekę nad projektem sprawują państwo Agata Piotrowska-Mastalerz i Andrzej Mastalerz, od lat zajmujący się aktorstwem teatralnym i filmowym. Agata Piotrowska-Mastalerz to doświadczona nauczycielka techniki mowy i emisji głosu w Warszawskiej Szkole Filmowej, na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Teatralnej, ale także aktorka telewizyjna i filmowa. Występowała m.in. w Teatrze Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio i Teatrze WARSawy, u Magdaleny Łazarkiewicz, Barbary Sass, Rafała Wieczyńskiego i innych. Jej mąż także jest aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym, z ponad setką ról na koncie. W 2006 r. nominowany był do Feliksów Warszawskich za rolę Pantalone w „Słudze dwóch panów” Carla Goldoniego.

 


KREATYWNOŚĆ W CENIE

Przedstawienie będzie utrzymane w konwencji teatru jarmarcznego, czyli teatru tworzonego na oczach widza. Nacisk w tym wypadku skierowany jest przede wszystkim na dobrą zabawę, a aktorzy mają za zadanie wykazać się inwencją twórczą. Do stworzenia scenografii i kostiumów wykorzystali wiele przedmiotów, których używają na co dzień, które są na miejscu w seminarium lub też które zabrali z domów rodzinnych. Tutaj liczy się pomysł.

– Najważniejsza w tym wszystkim jest ich kreatywność. Jest to świadome działanie, mające na celu pobudzić ich do takiego myślenia. Chodzi o to, aby poznać siebie, pokonać pewne lęki, stres, nieśmiałości, by nabyć umiejętności potrzebne do wystąpień publicznych. To później bardzo procentuje. Mam nadzieję, że klerycy wykorzystają później do swojej posługi duszpasterskiej doświadczenia zdobyte w czasie naszej pracy – zaznacza Andrzej Mastalerz.

Uczestnicy projektu zdradzają, że w tym roku możemy spodziewać się muzyki na żywo – przedstawienie uświetni gra na instrumentach, która przeniesie widza do zaczarowanego świata Pinokia.

Spektakl trwa około godziny. Wstęp jest darmowy, ale po przedstawieniu można będzie wesprzeć organizację wyjazdu studyjnego alumnów kursu III do Ziemi Świętej.

Sztuka będzie wystawiana w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2 w Warszawie w następujących terminach: w weekendy 3 i 4 grudnia, 10 i 11 grudnia, 17 i 18 grudnia oraz w tygodniu: 6 grudnia (wtorek), 8 grudnia (czwartek), 13 grudnia (wtorek). Organizatorzy proszą grupy liczniejsze niż dziesięcioosobowe o wcześniejsze zgłoszenie. Więcej informacji na stronie sztuka2022.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter