19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarz do św. Jana

Ocena: 0
3207

Dominikańskie Wydawnictwo W drodze podjęło się nie lada przedsięwzięcia opublikowania 17 tomów komentarzy do Nowego Testamentu.

Po komentarzach do Ewangelii Mateusza, Marka i Łukasza obecnie czytelnik dostaje do rąk komentarz do Ewangelii według św. Jana.

Jak zaznaczają wydawcy, adresatami książki są zarówno duszpasterze, jak również osoby szukające pomocy w osobistej lekturze Słowa Bożego. Wydawcy zapewniają: „Choć piszemy z perspektywy wiary katolickiej i z myślą o katolickich czytelnikach, zdajemy sobie bardzo dobrze sprawę ze skarbów, jakie odnajdujemy, studiując Pismo razem z naszymi przyjaciółmi niekatolikami, a także ucząc się od nich. Mamy nadzieję, że wszyscy czytelnicy odnajdą na tych stronicach wiele rzeczy wartościowych i budujących”.

We wstępie od redaktorów tomu czytamy: „Seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego powstała, by pomóc w posłudze Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Od czasów Soboru Watykańskiego II wśród katolików narasta głód dogłębnego badania Pisma, w sposób odsłaniający jego związki z liturgią, ewangelizacją, katechezą, teologią oraz z życiem osobistym i wspólnotowym. Seria ta odpowiada na to pragnienie, dostarczając przystępne, a zarazem treściwe komentarze do każdej księgi Nowego Testamentu, opierając się zarówno na najlepszych współczesnych badaniach biblijnych, jak i na bogatym skarbcu tradycji Kościoła”.

Jednym z niezwykle kompetentnych autorów książki jest zmarły w 2017 r. Francis Martin Ministries – biblista, który doktorat uzyskał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (Biblicum), założył Father, wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie, a następnie został profesorem w Dominican House of Studies. Drugi z autorów, William M. Wright IV, posiada doktorat z teologii uzyskany w Emory University, jest badaczem Nowego Testamentu specjalizującym się w pismach Janowych, profesorem teologii na Uniwersytecie Duquesne w Pittsburghu w Pensylwanii, członkiem Studiorum Novi Testamenti Societas, autorem m.in. Rhetoric and Theology. Figural Reading of John 9. Jest także tercjarzem dominikańskim.

Wczesna tradycja chrześcijańska identyfikuje Ewangelię Jana jako ostatnią z czterech, a badacze zwykle datują jej powstanie na 90 rok n.e. Ta księga biblijna jest przesycona światem żydowskim pierwszego wieku. W niektórych miejscach uzupełnia dane historyczne z poprzednich Ewangelii. Dotyczy to zwłaszcza mów Jezusa wygłoszonych w Jerozolimie.

Patronat nad książką, która godna jest polecenia wszystkim poważnie traktującym Słowo Boże, objął m.in. tygodnik „Idziemy”.

 


 

Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
Francis Martin, William M. Wright
Tłumaczenie: Jolanta Czapczyk
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2020, 414 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter