21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koncert pasyjny w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

Ocena: 4.5
6010

Stu śpiewaków z czterech znakomitych chórów wielogłosowych wystąpi w niedzielę 18 marca o g. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Płudach.

fot. materiały prasowe

Koncert pasyjny „Już Cię żegnam, najmilszy…”, na który złoży się szesnaście utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, dedykowany będzie Żołnierzom Niezłomnym, w tym majorowi Marianowi Kozłowskiemu, spoczywającemu na Cmentarzu Tarchomińskim.  

– Major Kozłowski dwa ostatnie lata życia mieszkał przy ulicy Majorki na Białołęce Dworskiej – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – W czasie okupacji Kozłowski razem z bratem Bolesławem zasłynął jako „specjalista” od odbijania aresztowanych i więźniów, w 1945 roku został mianowany dowódcą Okręgu Olsztyn NZW, a po 1947 roku w ubeckich więzieniach doświadczył bicia, karceru, zdzierania paznokci i innych tortur. Koleje jego życia zostaną zaprezentowane podczas marcowego koncertu.

Wśród wykonawców są cztery uznane zespoły chóralne. Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego, który działa od 1991 roku, ma w repertuarze ponad 500 kompozycji z literatury światowej. Występował w Czechach, Finlandii, Szwajcarii, Niemczech, Słowacji i Rumunii, wielokrotnie też nagrywał koncerty dla radia i telewizyjne. Z kolei Grodziski Chór „Cantata” pod kierunkiem Barbary Paszkiewicz zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i ogólnopolskich, między innymi srebrne medale w Czechach i Włoszech. Studencki chór Camerata Varsovia, założony w 2000 roku przez Elżbietę Siczek, wykonuje muzykę wszystkich epok. Niedawno otrzymał Złoty Dyplom na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, a dyrygentka nagrodę specjalną „Vocale Bydgoszcz” za najlepszą interpretację „Stabat Mater”. Gospodarz koncertu, białołęcki chór AVE, działający przy Parafii Narodzenia NMP w Płudach i Fundacji AVE, skupia ok. 30 osób – młodzieży i dorosłych, w ostatnich 20 latach zdobył kilkanaście nagród, nagrał kilka płyt, organizuje koncerty, festiwale i przeglądy.


Każdy z wykonawców zaśpiewa kilka utworów pasyjnych oraz patriotycznych a capella. Na zakończenie połączone chóry wykonają ośmiogłosowe ostinato „Per Crucem et passionem Tuam”, a także współczesny utwór Norberta Blachy „Modlitwa o pokój”.

Organizatorem koncerty jest Fundacja AVE i białołęcki wydział kultury. Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -