19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koniec "Hobbita"

Ocena: 0
3908
Dobiega końca filmowy maraton ekranizacji monumentalnego pisarskiego dzieła J.R.R. Tolkiena.
Nowozelandzki reżyser Peter Jackson przeniósł na ekran słynne książki w odwrotnej kolejności. Najpierw olbrzymim nakładem środków i efektów specjalnych zrealizował trzyczęściową ekranizację „Władcy pierścieni”. Po wielkim artystycznym i frekwencyjnym sukcesie zajął się „Hobbitem” z 1937 roku, swego rodzaju wstępem do „Władcy pierścieni”.

Z powodów komercyjnych na podstawie „Hobbita” powstały trzy filmy. Ostatni z nich, „Bitwa pięciu armii”, wchodzi właśnie na ekrany. Kończy akcję „Hobbita” i zapowiada „Władcę pierścieni”. Bohater, szczęśliwie mieszkający w swojej chatce hobbit Bilbo Baggins, zostaje wciągnięty w wir wielkiej bitwy, rozgrywającej się między zamieszkującymi Śródziemie krasnoludami, elfami, hobbitami i innymi stworzeniami a złowrogim smokiem Smaugiem i armią krwiożerczych orków. Podobnie jak poprzednio oglądamy znakomicie zrealizowane sceny zbiorowe, świetne zdjęcia, scenografię i efekty specjalne. Sceny wielkiej bitwy zadziwiają rozmachem. Jednak odnosimy wrażenie, że w stosunku do niewielkich rozmiarów książki Tolkiena akcja filmu jest nadmiernie rozciągnięta. Brytyjski pisarz nakreślił w „Hobbicie” historyczną alegorię walk między rozmaitymi rodzajami ludów, które powinny się jednoczyć w walce przeciwko ciemnym siłom, zagrażającym cywilizacji. Symbol cudownego pierścienia, pozostającego w posiadaniu Bilba, może tu oznaczać, że w walce tej (w domyśle: z systemami totalitarnymi) ludzie powinni liczyć także na wsparcie nadprzyrodzone.

Miłośnicy twórczości Tolkiena, których nie brak w Polsce od początku lat 60. XX wieku, będą więc mogli zakończyć wielki maraton filmowy według „Władcy pierścieni” i „Hobbita”.


„Hobbit. Bitwa pięciu armii” („The Hobbit: The Battle of the Five Armies”). USA/nowa Zelandia, 2014. Reżyseria – Peter Jackson. Wykonawcy: Martin Freeman, Richard Armitage, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Orlando Bloom i inni. Reżyseria polskiej wersji językowej – Piotr Kozłowski. Dystrybucja: Forum Film Poland.

Mirosław Winiarczyk
fot. Forum Film Poland
Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter